DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ NA
WYDZIALE BIOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA
Mamy kategorię A
Uniwersytet Łódzki posiada kategorię naukową A w naukach biologicznych jako jeden z zaledwie dwóch uniwersytetów klasycznych w Polsce (według oceny Ministerstwa Edukacji i Nauki za lata 2017-2021). Kategoria A oznacza bardzo dobry poziom badań naukowych w odniesieniu do standardów międzynarodowych.
Według Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyróżniamy się wśród wydziałów biologicznych w Polsce pod względem:
- kadry,
- bazy naukowo-dydaktycznej,
- współpracy krajowej i międzynarodowej.
to kierunek dla którego Polska Komisja Akredytacyjna wyrażając dbałość o jak najwyższą jakość kształcenia przyznała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii "Otwarty na Świat – doskonałość we współpracy międzynarodowej". Więcej informacji o przyznanym Certyfikacie znajdziesz na stronie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Na kierunku Biologia oferujemy:
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
to kierunek dostępny tylko w Uniwersytecie Łódzkim. Uczestnicz w atrakcyjnych zajęciach praktycznych z zakresu technik kryminalistycznych wykonywanych na miejscu zdarzenia.
Poznaj i zapisz się na kierunek Biologia kryminalistyczna na studiach I stopnia!
to kierunek studiów dostępny tylko w Uniwersytecie Łódzkim.
Poznaj i zapisz się na studia I stopnia na kierunku Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne!
to kierunek studiów na Naszym Wydziale, który na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim otrzymał od Polskiej Komisji Akredytacyjnej ocenę pozytywną, oraz w kryteriach jakościowych oceny wyróżniające za:
- umiędzynarodowienie procesu kształcenia oraz
- infrastrukturę wykorzystywaną w procesie kształcenia.
W ramach kierunku Biotechnologia oferujemy:
to kierunek Uniwersytetu Łódzkiego prowadzony na Naszym Wydziale, który na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim otrzymał od Polskiej Komisji Akredytacyjnej ocenę pozytywną, oraz w kryteriach jakościowych oceny wyróżniające w zakresie:
- kadry prowadzącej proces kształcenia,
- opieki nad studentami oraz wsparcia w procesie kształcenia,
- umiędzynarodowienia procesu kształcenia oraz
- infrastruktury wykorzystanej w procesie kształcenia.
W ramach kierunku Mikrobiologia oferujemy:
cechuje się interdyscyplinarnością i łączy wiedzę z ekologii, problemów zrównoważonego rozwoju, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej, prawa ochrony środowiska, monitoringu środowiska, ocen oddziaływania na środowisko oraz technologii i ekonomii w ochronie środowiska. Dużą część zajęć dydaktycznych stanowią zajęcia praktyczne oraz ćwiczenia terenowe w różnych częściach Polski: Warmia i Mazury, Jura Krakowsko-Częstochowska, Tatry i Pieniny.
Na kierunku Ochrona środowiska oferujemy:
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
to kierunek dostępny tylko w Uniwersytecie Łódzkim. Przygotowuje do prowadzenia badań oraz do praktycznego działania na rzecz miasta i zastosowania innowacyjnych rozwiązań dla jego rozwoju. Zajęcia prowadzone są wspolnie z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym.
Poznaj i zapisz się na kierunek EkoMiasto na studia I stopnia!
NASZE SUKCESY
- Aula im. prof. Wandy Leyko w budynku D
- Zajęcia terenowe na akwenie wodnym
- Badania prowadzone w akwenach wodnych
- Zajęcia laboratoryjne z biotechnologii
- Zajęcia przy mikroskopie
- Laboratorium Pracowni Biobank
- Laboratorium Pracowni Biobank
- Laboratorium Pracowni Biobank
- Zajęcia praktyczne w laboratorium
- Zajęcia przy mikroskopach
- Zajęcia praktyczne w laboratorium
- Zajęcia w ciemni laboratoryjnej przy mikroskopie
WYSOKIEJ KLASY WYPOSAŻENIE
Odbywaj zajęcia w nowoczesnych aulach i salach ćwiczeniowych.
Nasz Wydział szczególnie dużą wagę przykłada do nauki praktycznych umiejętności pracy w laboratorium. U nas masz to zapewnione. Posiadamy nowoczesne mikroskopy konfokalne pozwalające obrazować badany materiał biologiczny w technologii 3D. Zobacz więcej zdjeć na stronie Pracowni Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych.
Posiadamy najlepszy w kraju niemedyczny Biobank, w którym zajmujemy się zagadnieniami biologii molekularnej, genetyki i bioinformatyki, oraz pobieraniem, gromadzeniem, przechowywaniem i cyfrowym udostępnianiem materiału biologicznego. Fotorelacja z otwarcia Biobanku.
Mamy własne Muzeum Przyrodnicze, a w nim 100 tys. eksponatów, w tym ciosy mamuta, czaszki żubra i nosorożca włochatego znalezione podczas budowy kanalizacji w Łodzi. Obejrzyj film i poznaj wnętrze naszego Muzeum Przyrodniczego.
Studiując u nas na kierunku Ochrona środowiska, EkoMiasto lub specjalności Biologia środowiskowa skorzystasz z wielu zajęć praktycznych w terenie. Posiadamy nowoczesną Terenową Stację Przyrodniczą w Spale z bazą dydaktyczną i noclegową.
Obejrzyj galerię zdjęć:
- Gmach Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska nocą - Budynek A
- Budynek Biologii Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska od ul. Matejki - Budynek D
- Budynek Muzeum Przyrodniczego przy ul. Kilińskiego 101
- Diorama sawanny afrykańskiej w Muzeum Przyrodniczym
- Ogród Dydaktyczno-Doświadczalny Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, widok z drona w stronę ul. Kopcińskiego, po prawej widoczny budynek Wydziału Prawa i Administracji
- rabaty w Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, w tle widoczny budynek Wydziału Prawa i Administracji
- Budynek w mgle Stacji Terenowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, ul. Wojciechowskiego 14, Spała
NOWOCZESNE OBIEKTY I BUDYNKI
Wydział posiada nowoczesne budynki i obiekty przeznaczone do prowadzenia badań i edukacji.
Badania naukowe, granty i projekty
Masz głowę pełną pomysłów naukowych? Zastanawiasz się, jak je zrealizować? Trafiłeś w dobre miejsce!
- Z nami możesz prowadzić badania naukowe!
- Poszerzysz swoje zainteresowania naukowe.
- Zdobędziesz dodatkową wiedzę i doświadczenie.
- Uzyskasz środki finansowe na prowadzenie badań i prezentację swoich wyników!
Jako student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska skorzystaj z:
- Studenckich Grantów Badawczych i pozyskuj środki na prowadzenie badań,
- Projektu GetSmarter realizowanego pod patronatem Dziekana Wydziału i poszerzaj swoje umiejętności,
- Science Hub UŁ i współpracuj z instytucjami lub firmami zewnętrznymi,
- Studenckich Kół Naukowych, wymieniaj się doświadczeniem i realizuj wspólne zadania z innymi studentami.
TEMATYKA BADAŃ
Na Naszym Wydziale zajmujemy się zagadnieniami współczesnego świata i życia.
- Prowadzimy badania nad innowacyjnym zwalczaniem chorób. Wynajdujemy nowe potencjalne leki. Testujemy nowe związki chemiczne w aspekcie ich zastosowania w leczeniu chorób nowotworowych pod kątem procesów wolnorodnikowych, architektury chromatyny czy interakcji z białkami.
- Uczestniczyliśmy w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2 – Pracownicy i absolwenci naszego Wydziału na początku pandemii, w marcu 2020 r. utworzyli CovidLab wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Polską Akademią Nauk i Proteon Pharmaceuticals.
- Zajmujemy się bezpieczeństwem w ramach CBRN i uczestniczymy jako jedyny w Polsce wydział biologiczny w międzynarodowych inicjatywach wypracowania procedur i tworzenia systemów szkolenia służb w zakresie zagrożeń terrorystycznych CBRN (czyli chemicznych, biologicznych, radiologicznych lub nuklearnych).
- Wdrażamy innowacyjne rozwiązania dla ochrony i zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska w obliczu globalnych zmian.
- Nasz projekt środowiskowy EH-REK, wdrażający biotechnologie ekologiczne, uzyskał wyróżnienie Komisji Europejskiej "Najlepszy projekt LIFE”.
WYPRAWY NAUKOWE I ODKRYCIA
Na Naszym Wydziale nie brakuje ekscytujących wypraw naukowych. Współorganizujemy międzynarodowe wyprawy do słabo poznanych ekosystemów polarnych (Ocean Południowy, Arktyka), ekosystemów wysokogórskich (Himalaje) i istotnych gospodarczo obszarów Atlantyku i Pacyfiku – od płycizn po głębiny.
Miejsca na mapie świata, w których odkryliśmy nowe gatunki w ostatnich 10 latach
Odkrywamy nowe gatunki, rodzaje, a nawet rodziny. Dotychczas odkryliśmy ponad 600 nowych gatunków.
- Mikrobiolodzy dr hab. Magdalena Kowalewicz-Kulbat, dr hab. Dominika Drzewiecka i dr hab. Paweł Stączek, prof. UŁ są współautorami odkrycia nowego gatunku archeonów halofilnych Halorhabdus rudnickae.
- Prowadzimy badania w Ameryce Południowej koordynowane przez dr Martę Kolanowską, prof. UŁ. Pani Profesor odkryła ponad 420 nowych gatunków storczyków. W planach ma także utworzenie Tropikalnej Stacji Badawczej w Kolumbii. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona przez amerykańską fundację.
- Do naszego grona dołączył niedawno belgijski biolog, dr hab. Philippe J. R. Kok, prof. UŁ, badacz „zaginionych światów”. Specjalizuje się On w herpetofaunie południowoamerykańskich gór stołowych – niedostępnych ekosystemów pogrążonych w chmurach, przez Indian zwanych „domami bogów”. Profesor Philippe Kok odkrył 50 nowych taksonów płazów i gadów (gatunków i rodzajów, a nawet rodzin) z Ameryki Południowej.
- Nowatorskie badania koordynowane przez hydrobiologów z Naszego Wydziału, prowadzone we współpracy z 5 ośrodkami zagranicznymi, wykazały na przykładzie skorupiaków z gromady Malacostraca, że różnorodność wód słodkich Europy w skali kontynentu jest niedoszacowana nawet 10-krotnie.
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Mamy Certyfikat Polskiej Komisji Akredytacyjnej „Doskonałość we współpracy międzynarodowej”
Stanowimy centrum integracji międzynarodowego środowiska akademickiego.
Kierujemy dużymi projektami międzynarodowymi, np. we współpracy z Real Madryt.
Angażujemy się w międzynarodowe projekty społeczne. Pomagamy lokalnej społeczności w Wenezueli.
Organizujemy prestiżowe kongresy naukowców i zjazdy studentów. W ramach Chińskiej Szkoły Letniej – Understanding Poland gościliśmy studentów z Państwa Środka.
Reprezentujemy Polskę w organizacjach międzynarodowych. Prof. Maria Bryszewska została przedstawicielką Polski w programie COST.
WSPÓŁPRACA EDUKACYJNA
Prowadzimy inicjatywy dla uczniów i szkół:
- Drzwi Zawsze Otwarte
- Noc Biologów
- Instytut Kreatywnej Biologii
- Uniwersytet Zawsze Otwarty
- Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki
- Program Zdolny Uczeń – Świetny Student
Zapoznaj się ze szczegółami prowadzonych przez nas inisjatyw.
SZKOŁY DOKTORSKIE
Skończyłeś studia II stopnia? Chcesz dalej kontynuować odkrywanie świata biologii. Studiuj z nami w Szkołach doktorskich.
Szkoła Doktorska BioMedChem prowadzona jest wspólnie z Instytutami Polskiej Akademii Nauk (Instytutem Biologii Medycznej, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych oraz Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO) zapewnia kształcenie doktorantów z dyscyplin: nauki biologiczne, nauki medyczne, nauki chemiczne.
Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych #UniLodz prowadzona przez 5 wydziałów: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Chemii, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Geograficznych, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej zapewnia kształcenie doktorantów z dyscyplin: nauki biologiczne, nauki chemiczne, matematyka, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku.