O krwawym biznesie ferm futrzarskich. Projekcja filmu „Poza widokiem, na skraju lasu”

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 19 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

W czwartek (19 września) o godz. 18.00 w Pałacu Biedermanna rozpocznie się projekcja filmu Stowarzyszenia Otwarte Klatki „Poza widokiem, na skraju lasu” w reżyserii Nadiny Dobrowolskiej. Bohaterowie produkcji dokumentują cierpienie zwierząt hodowanych na futra. Po filmie odbędzie się spotkanie z Bogną Wiltowską (SOK) i reżyserką filmu, które poprowadzi Patrycja Chuszcz (UŁ).

Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie „UKRYTE – Zwierzęta w Antropocenie” (przejdź do strony wystawy), którą można zobaczyć w uniwersyteckiej galerii Wozownia 1/5 przy Pałacu Biedermanna do 20 października 2024.  

„Poza widokiem, na skraju lasu” (przejdź do strony projektu) to historia uporu i walki o tych, którzy sami o siebie zawalczyć nie mogą. 

Materiał pokazuje zakulisowe działania grupy śledczej, która od ponad dekady ujawnia skalę niesprawiedliwości i cierpienia, jakie człowiek wyrządza zwierzętom. Ich cel jest jasny: doprowadzić do zakazu hodowania zwierząt na futro w Polsce. Bogna, Aleks i Angelika na swojej drodze napotykają dwóch potężnych przeciwników: lobby futrzarskie oraz biurokrację 

czytamy w opisie filmu.

Kadr z filmu

Polska jest największym producentem futer w Europie i drugim co do wielkości na świecie – wyprzedzają nas tylko Chiny. Obecnie w naszym kraju działa ok. 360 ferm futrzarskich, na których każdego roku zabijanych jest 3,4 miliona norek, lisów i jenotów (…) Zwierzęta hodowane na futro to głównie drapieżniki, które w naturze zamieszkują ogromne tereny i prowadzą samotniczy tryb życia. Na fermach całe życie spędzają w ciasnych klatkach na drucianym podłożu (…) Fermy zwierząt futerkowych są kontrolowane przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii raz w roku. Kontrole są zapowiedziane, hodowca ma więc możliwość się do nich przygotować. 

przypominają producenci „Poza widokiem, na skraju lasu”. 

Produkcja ukazuje, jak wygląda praca aktywisty śledczego. Pozwala również widzom śledzić losy zwierząt, które udało się uratować z ferm.

kadr z filmu

 

O ROZMÓWCZYNIACH

Nadina Dobrowolska – ukończyła Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach na kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Dobrowolska jest wieloletnią aktywistką prozwierzęcą. W swoim debiutanckim filmie dokumentalnym „Poza widokiem, na skraju lasu” zadaje widzom pytanie o to, jakie miejsce zajmują zwierzęta we wspólczesnym społeczeństwie.Do stworzenia swojego pierwszego filmu pełnometrażowego czerpała inspirację z dorobku dokumentalnego Wernera Herzoga i Wima Wendersa.

zdjęcie reżyserki

Bogna Wiltowska – Wiceprezeska i Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki, stypendystka We Animals Media Animal Photojournalism Fellowship, wieloletnia działaczka na rzecz praw zwierząt. Inicjatorka i realizatorka głośnych śledztw ujawniających rzeczywistość ferm przemysłowych w Polsce, krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Azji. Od ponad 10 lat aktywnie działa na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro w Polsce, dokumentując i ujawniając przypadki znęcania się nad zwierzętami, przeprowadzając interwencje oraz biorąc aktywny udział w pracach legislacyjnych. Prowadzi azyl dla zwierząt, w którym opiekuje się m.in. lisami uratowanymi z ferm futrzarskich. Pomimo bycia naocznym świadkiem ogromnego cierpienia, wciąż wierzy w lepszy świat dla zwierząt.

zdjęcie Bogny Wiltowskiej

Patrycja Chuszcz – doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje nad projektem dotyczącym sposobów postrzegania przez widzów filmowych reprezentacji zwierząt tzw. hodowlanych. Publikowała m.in. w „Zoophilologice” oraz „Images”. Współliderka grupy roboczej NECS Film Animal Studies, członkini EACAS i członkini zewnętrzna grupy badawczej CULIVIAN (Animals in literary and visual cultures) na Uniwersytecie w Walencji. Zarządza projektami w RoślinnieJemy. Od czasu do czasu dziennikarka.

Zdjęcie Patrycji Chuszcz

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

Data i godziny wydarzenia: 19 września 2024 (czwartek) 18:00 - 20:00

"monthViewContentUid" constant not set