Łódzka Noc Naukowców 2024 z udziałem społeczności UŁ

Arktyka a środowiskowe problemy Ziemi, radiowa diagnostyka niewydolności serca, tajemnice technik kryminalistycznych – to tylko niektóre z niezwykle ciekawych tematów przygotowanych przez społeczność Uniwersytetu Łódzkiego na Łódzką Noc Naukowców, która odbędzie się 27 września w piątkowy wieczór w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w pełniejszy sposób poznać świat, na piątkowy wieczór 27 września br. do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Łódzka Noc Naukowców, która odbędzie się w godzinach 18:00 – 22:00 pozwoli odkryć fascynujący świat nauki w dostępny i angażujący sposób! Na odwiedzających czekają naukowcy, ekspertci i pasjonaci nauki. Możecie oczekiwac na warsztaty, pokazy, doświadczenia, inspirujące wykłady i rozmowy z badaczami.   

Społeczność Uniwersytetu Łódzkiego już po raz drugi uczestniczy w tym wyjątkowym wydarzeniu, które pozwala odwiedzającym poznać prawidła otaczającego nas świata za pomocą rzetelnych metod badawczych. Uważamy, że w dobie postprawdy i powszechnego dostępu do nieprawdziwych informacji, poszukiwanie wiarygodnych źródeł wiedzy jest niezwykle istotne.  

W tym roku naszą uczelnię reprezentują przedstawiciele Wydziałów UŁ: Biologii i Ochrony Środowiska, Prawa i Administracji, Ekonomiczno-Socjologicznego, Chemii oraz Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Centrum Nauki i Techniki EC1 otwiera wszystkie swoje podwoje. Szukajcie nas w różnych miejscach i o różnych godzinach.

W Audytorium:

  • o 19:00 odbędzie się wykład Jarosława Brodeckiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ: 

Człowiek -> energia -> zmiana - co na to Arktyka?"

Ludzka aktywność nie pozostaje bez wpływu na otaczającą nas przyrodę - nawet w najdzikszych częściach globu. Zapraszam na fotograficzną wyprawę do Arktyki, gdzie jak w soczewce zobaczymy środowiskowe problemy Ziemi i poznamy tajemnice tego odległego świata.

All we hear (?) is radio GaGa - radiowa diagnostyka niewydolności serca" 

Fale radiowe oraz mikrofalowe są obecne w technice od ponad 120 lat. Obecnie technologie radiowe praz mikrofalowej rozwijane są bardzo prężnie, co widać dzięki rozwojowi telekomunikacji opartej o WiFi czy 5G. Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy z podstawami technik radiowych oraz przedstawienie prac dotyczących czujnika radiowego do diagnostyki niewydolności serca, który opracowywany jest na Uniwersytecie Łódzkim. 
 

W laboratorium fioletowym:

  • odbędą się warsztaty kryminalistyczne prowadzone przez Studenckie Koło Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas  warsztatów kryminalistycznych w laboratorium wykonane zostaną doświadczenia z wykorzystaniem krwi, polegające na identyfikacji krwi sztucznej i prawdziwej, a także doświadczenia z wykorzystaniem śliny, mające na celu identyfikację śliny i wytrącanie DNA ze śliny.

Ze względów bezpieczeństwa laboratorium będzie prowadzone w formule zamkniętej. Zajęcia będą się rozpoczynać o godzinach 18:15, 19:00, 19:45, 20:30, 21:15.Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zajęciach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Zalecany minimalny wiek uczestników to 12 lat. W zajęciach może uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 16 osób. O możliwości udziału decyduje kolejność zgłoszeń na zajęcia. 

W „Komancie Alechemika" (salka sąsiadująca z fioletowym laboratorium) :

  • w formie ciągłej odbywać się będą pokazy dostępne bez zapisów.

Podczas pokazu zaprezentowana zostanie walizka kryminalistyczna a także wybrane techniki kryminalistyczne stosowane przy zabezpieczaniu śladów podczas oględzin. Ponadto będzie można obejrzeć ujawnianie i zabezpieczanie odbitek linii papilarnych z wykorzystaniem proszków daktyloskopijnych i poduszek tuszowych

W salce Teatru Eksperymentalnego:


Odkrywamy ludzkie ciało w kontekstach społecznych"

Czy kultura w jakiej żyjemy ma wpływ na to, jak doświadczamy i używamy naszego ciała? Czy wstyd związany z ciałem, np. jego intymnymi częściami, jest naturalny czy kształtowany społecznie? W trakcie warsztatu zajmiemy się zagadnieniami społecznego wpływu na ciało ludzkie m.in. w obszarze medycyny, jedzenia, sportu, technologii i ... potrzeb naturalnych. 

Na ekspozycji w dziale ciśnień (Strefa Chemiczna) :

  • odbędą się warsztaty i pokazy Barwy Chemii" przygotowane przez dra Pawła Urbaniaka wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Chemików UŁ „Orbital” 

Pokaz kilku prostych i ciekawych doświadczeń chemicznych, uzupełniających i poszerzających „szkolną” wiedzę z chemii. Przykładowo: można będzie dowiedzieć się, na czym polega w chemii maskowanie. 

Na ekspozycji w Strefie Klimatycznej w dziale Klimat na Zakręcie:

  • odbędą się warsztaty  Energia Łodzi - rzeki. Poznaj ich cienie i blaski!" przygotowane przez Sekcję Zoologii Bezkręgowców SKNB UŁ oraz Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii UŁ

Przemysłowa historia Łodzi sprowadziła na lata wiele łódzkich rzek do roli odbiorników ścieków, zamknęła w podziemnych kanałach i wymazała je z powszechnej świadomości łodzian i łodzianek. W XXI wieku historia ta zmienia się i wszyscy możemy brać udział w ich powrocie na "światło dzienne". W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak z wykorzystaniem przyjaznej środowisku technologii można oczyszczać nasze rzeki i sprawiać, żeby woda w nich była bezpieczna do kąpieli. Ponadto dowiedzą się, jak ważną rolę mają niewielkie organizmy mieszkające w naszych rzekach i samodzielnie nauczą się je rozpoznawać.

Na ekspozycji w Strefie Innowacji (przy globusie):

  • spotkacie uczniów szkół średnich, którzy w ramach projektu Laboratorium Innowacji Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentują nagrodzone projekty wykonane przez nich samych, takie jak: prototyp edukacyjnej gry planszowej dla dzieci uczącej akceptacji i tolerancji, bezprzewodowy hamulec rowerowy i naciskową płytkę chodnikową generującą energię elektryczną. Opiekunem pokazu jest dr Jolanta Bieńkowska z Wydziału Zarządzania UŁ.   


Do wydarzenia dołaczy również Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, które  przygotowało dla Was stoisko, na którym prezentowane i sprzedawane będą książki o tematyce naukowej i popularnonaukowej. To i inne wydawnictwa spotkacie w Strefie Wydawnictw (Balkon przy Audytorium).

Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi. Poza Uniwersytetem Łódzkim wyadrzenie współtworzą inne łódzkie instytucje naukowe takie jak: Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. 

Szczegóły Łódzkiej Nocy Nayukowców oraz możliwośc zakupu biletów znajdują się na stronie Centrum Nauki i Techniki EC1, które jest organizatorem wydarzenia. 

Redakcja: Honorata OgieniewskaCentrum Komunikacji i PR ; Grafika: Centrum Nauki i Techniki EC1

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

 

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 27 września 2024 (piątek) 18:00 - 22:00

Dane kontaktowe

"monthViewContentUid" constant not set