Warto podkreślić, że obok łódzkich liceów, tradycyjnie współpracujących z UŁ, do programu dołączyły także dwa licea z innych dużych ośrodków akademickich, tj. z Warszawy (w tym roku po raz drugi) i z Poznania (po raz pierwszy). Po raz pierwszy program realizowała Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim. Z sukcesem program realizowało i ukończyło 175 uczniów na wszystkich Wydziałach UŁ.
Liczba uczniów, którzy przystąpili i realizowali program na poszczególnych Wydziałach UŁ w roku akademickim 2022/2023:
- Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ – 34 uczestników
- Wydział Chemii UŁ – 26 uczestników
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ – 15 uczestników
- Wydział Prawa i Administracji UŁ – 25 uczestników
- Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ – 18 uczestników
- Wydział Matematyki i Informatyki UŁ – 6 uczestników
- Wydział Filologiczny UŁ – 12 uczestników
- Wydział Zarządzania UŁ – 7 uczestników
- Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ – 8 uczestników
- Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ – 1 uczestnik
- Wydział Nauk Geograficznych UŁ – 10 uczestników
- Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ – 11 uczestników
- Filia Tomaszów Mazowiecki – 2 uczestników
Po raz pierwszy obowiązki koordynatora wydziałowego pełnili: dr Anetta Gajda – Wydział Filologiczny UŁ, dr hab. Andrzej Śmiałkowski – Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ i dr Joanna Mikołajczyk – Wydział Prawa i Administracji UŁ.
Wszystkie projekty na poszczególnych wydziałach miały charakter naukowo-badawczy. Uczestnicy „Zdolny uczeń-świetny student” korzystali zarówno z indywidualnych konsultacji z nauczycielami akademickimi, jak i z wybranych zajęć dydaktycznych, seminariów, projektów badawczych itp. Wszystkie działania miały na celu rozwój intelektualny, jak i społeczny młodych ludzi.
W programie „Zdolny uczeń-świetny student” miałam pod opieką jedną uczennicę. Realizowałyśmy projekt w obszarze komunikacja w biznesie. Zdecydowałyśmy się pracować konkretnie nad tematem public relations. Po etapie dociekań teoretycznych, przyszła kolej na badanie - i tutaj otworem stanęły drzwi Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego. Uczennica spędziła w CK i PR dwa dni, podczas których poznawała tajniki pracy dużego biura zarządzającego komunikacją i wizerunkiem uczelni - obserwowała, prowadziła szereg rozmów z poszczególnymi pracownikami biura, miała również możliwość wziąć czynny udział w działaniach biura.
– opowiada dr Dominika Byczkowska-Owczarek, adiunkt, Katedra Socjologii Kultury, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, opiekunka Joanny Barczyńskiej z XXVI LO w Łodzi.
W porównaniu do poprzednich edycji należy zauważyć dynamiczny rozwój programu „Zdolny Uczeń Świetny Student”. Niewątpliwie przyczynia się do tego atrakcyjna i różnorodna oferta tematyczna, obejmująca wiele aktualnych zagadnień oraz ogromne zaangażowanie pracowników dydaktyczno-naukowych Uniwersytetu Łódzkiego.
Uroczyste seminarium podsumowujące VI edycję Programu ZUŚŚ odbyło się 15 i 16 czerwca br. Swoje prace zaprezentowała rekordowa liczba 85 absolwentów programu ze wszystkich wydziałów UŁ.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ