Po podpisaniu umowy o współpracy: rektor UŁ prof. Elzbieta Żądzińska, dr hab. Katarzyna Izydorczyk (prof. ERCE PAN) – dyrektor Instytutu ERCE PAN, prof. dr. hab. Jarosław Dziadek – dyrektor Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk i prof. dr. hab. Marek Potrzebowski, dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk.
Nowe możliwości dla doktorantów UŁ
Przystąpienie Nowego Partnera poszerza interdyscyplinarność Szkoły Doktorskiej BioMedChem UŁ i Instytutów PAN w Łodzi. Doktoranci zyskają dostęp do wyposażenia badawczego kolejnego Instytutu oraz zdobędą możliwość prowadzenia badań pod kierunkiem cieszących się światową renomą uczonych, co przyczyni się do wzmocnienia poziomu badań naukowych i edukacji prowadzonej na terenie województwa łódzkiego.
Uniwersytet Łódzki stawia mocno na kształcenie doktorantów, bo to po prostu przyszłość naszej uczelni. Staramy się więc zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, który na poziomie studiów III stopnia jest już niezwykle skrupulatnie weryfikowany. Dlatego też narzędzia do tego celu muszą być jak najlepsze, a to gwarantuje nam partnerstwo z ERCE PAN. Bardzo dziękuję Dyrekcji Instytutu, że zdecydowała się na ten krok, jestem pewna, że jest to początek wspaniałej współpracy. Obszar związany z ekologią jest dla nas niezwykle ważny
– mówi rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.
W uroczystości uczestniczyli również prof. dr. hab. Jarosław Dziadek – dyrektor Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Marek Potrzebowski, dyrektor Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Katarzyna Izydorczyk (prof. ERCE PAN) – dyrektor Instytutu ERCE PAN oraz dr hab. Katarzyna Dzitko (prof. UŁ) – dyrektor SD BioMedChem UŁ i Instytutów PAN w Łodzi.
Profil naukowy ERCE PAN koncentruje się na rozwoju nauk ekohydrologicznych i ich wdrażaniu dla przywracania zasobów wód słodkich w ramach Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Ekohydrologia dostarcza nowatorskich narzędzi do regulacji procesów ekologicznych od skali molekularnej do krajobrazowej w celu osiągnięcia równowagi między potrzebami człowieka a potencjałem środowiska
– mówi dyrektor Instytutu ERCE PAN dr hab. Katarzyna Izydorczyk (prof. ERCE PAN).
BioMedChem UŁ – kształcenie różnorodne
Szkoła Doktorska BioMedChem Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutów Polskiej Akademii Nauk w Łodzi z założenia jest szkołą interdyscyplinarną. Jakkolwiek tytuł doktora jest nadawany w wybranej dyscyplinie, którą doktorant deklaruje w procesie rekrutacji spośród trzech dyscyplin (nauki biologiczne, medyczne i chemiczne), to wiedza zdobywana w czasie kształcenia w SD BioMedChem pozostaje w ścisłym związku z pozostałymi dyscyplinami.
Przystąpienie nowego partnera do SD BioMedChem znacząco wpłynie nie tylko na wzmocnienie współpracy między czterema jednostkami, ale także zwiększy rozpoznawalność szkoły w środowisku naukowym. Pełniąc funkcję dyrektora wiem, że równie ważne jest budowanie relacji uczeń-mistrz, które urzeczywistnia się podczas przekazywania zdobytej wiedzy i doświadczenia młodszym pokoleniom, niejednokrotnie podczas wielu godzin spędzonych razem w laboratoriach lub podczas zajęć w terenie. Biorąc pod uwagę osiągnięcia badaczy z ERCE, jestem przekonana, że pozyskani promotorzywpiszą się w program kształcenia, przygotowując wraz z doktorantami imponujące Indywidualne Plany Badawcze, i zgodnie z nową procedurą przejdą pozytywnie ocenę śródokresową
– komentuje dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk BioMedChem i Instytutów PAN w Łodzi dr hab. Katarzyna Dzitko (prof. UŁ).
Źródło: BioMedChem UŁ
Redakcja: Paweł Śpiechowicz, CKiPR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.