Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 27.
Nasi pracownicy naukowi z Wydziału BiOŚ UŁ otrzymali finansowanie na realizację czterech projektów badawczych z zakresu nauk o życiu. Projekty te zostały przyznane w czterech panelach tematycznych:
- NZ5 – Choroby niezakaźne ludzi i zwierząt;
- NZ7 – Nauki o lekach i zdrowie publiczne;
- NZ8 – Podstawy wiedzy o życiu na poziomie środowiskowym;
- NZ9 – Podstawy stosowanych nauk o życiu.
Ten szeroki zakres tematyczny potwierdza interdyscyplinarny charakter badań prowadzonych na Wydziale BiOŚ.
W konkursie OPUS 27 przyznano łącznie 116 grantów, w tym 64 w panelach NZ5, NZ7, NZ8 i NZ9. Uniwersytet Łódzki uzyskał w tegorocznej edycji 12 projektów badawczych, co plasuje nas na czwartym miejscu ex quo z Uniwersytetem Wrocławskim, zaraz za Uniwersytetem Jagiellońskim (40 grantów), Uniwersytetem Warszawskim (41 grantów) i Uniwersytetem Adama Mickiewicza.
Laureaci z Wydziału BiOŚ UŁ:
- Prof. Joanna Saluk – Longitudinalna analiza zmian ekspresji, aktywności i mechanizmów regulacji inflamasomu NLRP3 w monitorowaniu przeciwzapalnego potencjału wybranych terapii anty-CD20 we wczesnym przebiegu stwardnienia rozsianego.
- Prof. Damian Jacenik – Odpowiedź immunologiczna neutrofili jako efektywne podejście w immunoterapii nowotworów przewodu pokarmowego.
- Prof. Sylwia Rożalska (lider konsorcjum) – Mechanizmy warunkujące przydatność wybranych gatunków grzybów entomopatogennych w biokontroli – podejście multiomiczne (projekt realizowany w konsorcjum z prof. Magdaleną Frąc z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie).
- Prof. Carl Smith – Eko-ewolucyjna dynamika radiacji adaptacyjnej.
Konkurs OPUS, organizowany przez Narodowe Centrum Nauki, jest jednym z najważniejszych programów finansowania badań w Polsce. Skierowany jest do naukowców na każdym etapie kariery, umożliwiając realizację projektów badawczych o wysokim poziomie naukowym. Uczestnicy konkursu mają możliwość ubiegania się o finansowanie na badania interdyscyplinarne, zakup aparatury oraz współpracę krajową i międzynarodową. Kierownikiem projektu może zostać osoba posiadająca w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę naukową.
Gratulujemy wszystkim beneficjentom i z niecierpliwością czekamy na efekty ich badań. Razem tworzymy naukę, która inspiruje i otwiera nowe możliwości! Razem tworzymy Wydział!