O PROGRAMIE
Program BioLAB jest ogólnopolskim programem stażowym dla studentek i studentów studiów magisterskich i doktorantów kierunków związanych z biologią molekularną i medyczną, objętym patronatem Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. To kontynuacja projektu Visiting Research Trainee Program zainicjowanego w 2000 r. Jego celem jest umożliwienie odbycia rocznych staży naukowych w jednym z czterech prestiżowych ośrodków naukowych w USA: University of Virginia (Charlottesville, VA), University of Chicago (Chicago, IL), Oklahoma Medical Research Foundation (Oklahoma City, OK), University of Texas Southwestern Medical Center (Dallas, TX). Oferta jest skierowana do pasjonatów nauki, chcących rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności praktyczne.
Dlaczego warto skorzystać z wyjazdu w ramach Programu BioLAB?
- podejmiesz współpracę z wybitnymi naukowcami,
- staniesz się częścią społeczności naukowej prestiżowej uczelni/instytucji badawczej
- zwiększysz szanse na dynamiczną karierę zawodową, w kraju lub za granicą,
- będziesz odpowiadać za swoją część projektu badawczego
- polepszysz znajomość języka obcego,
- rozwiniesz kompetencje miękkie, np. zdolności adaptacyjne, rozwiązywanie problemów, otwartość na nową wiedzę etc.,
- zamieszkasz w innym kraju i poznasz nowe osoby z całego świata,
- poszerzysz sieć kontaktów, które mogą być pomocne w przyszłej karierze zawodowej.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu BioLAB można odnaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej https://fulbright.edu.pl/biolab/ lub uzyskać kontaktując się z pełnomocnikiem Dziekana ds. Programu BioLAB.
OFERTA DLA STUDENTÓW
Wyjazd na staż w ramach ogólnopolskiego Programu BioLAB jest możliwy podczas drugiego i trzeciego stopnia studiów (magisterium, doktorat). Szczególnie preferowane są wyjazdy po wykonaniu pracy magisterskiej (ale przed jej obroną). Stażyści mają zapewnione stypendium w wysokości odpowiadającej lokalnemu stypendium doktoranckiemu. Rekrutacja odbywa się raz w roku (termin składania dokumentów to 1 lutego każdego roku) za pośrednictwem strony internetowej Komisji Fulbrighta. Jest to proces kilkuetapowy, obejmujący ocenę nadesłanych dokumentów, rozmowy indywidualne z amerykańskimi koordynatorami programu, dopasowywanie kandydatów do tematyki oferowanej przez mentorów z poszczególnych jednostek, końcowe rozmowy z wybranym mentorem. Aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji, warto od wczesnych lat studiów dbać o dobrą średnią ocen, a także poszerzać swoje umiejętności i doświadczenie poprzez uczestnictwo w specjalistycznych kursach, odbywanie praktyk zawodowych lub wolontariatu w jednostkach naukowo- badawczych, udział w konferencjach naukowych, studia Erasmus+, aktywność w kołach naukowych, itp.
KONTAKT
Pełnomocnik Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska ds. Programu BioLAB
dr hab. Paweł Stączek, prof. UŁ