Pierwsze w Europie ćwiczenia z użyciem broni chemicznej w hotelach ATIRAM

W środę 15 stycznia, na terenie ATIRAM Arenas przy Carrer del Capità w Barcelonie, odbyła się pierwsza w Europie symulacja ataku chemicznego w przestrzeni hotelowej. Ćwiczenia te są częścią europejskiego projektu HOTHREAT, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa hoteli i centrów konferencyjnych w kontekście zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych (CBRN).

Kto brał udział w wydarzeniu? 

W zakrojonym na szeroką skalę wydarzeniu wzięły udział Służby Katalońskie: Mossos d'Esquadra, Guàrdia Urbana, Medyczna Służba Ratownicza, Obrona Cywilna, pracownicy sieci hoteli ATIRAM, a także przedstawiciele Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego - Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym (CZZB), pełniący rolę koordynatora projektu na szczeblu europejskim. 

Prof. dr hab. Michał Bijak, kierownik CZZB na Uniwersytecie Łódzkim, podkreślił, że ćwiczenia zakończyły się pełnym sukcesem, a współpraca między wszystkimi służbami była wzorowa.

Jaki był scenariusz ćwiczeń? 

Symulacja przedstawiała sytuację, w której podczas wizyty VIPa w hotelu dochodzi do uwolnienia niebezpiecznej substancji chemicznej z plecaka zostawionego przed drzwiami pokoju gościnnego. Zadaniem personelu hotelu było szybkie rozpoznanie zagrożenia, zabezpieczenie i przeprowadzenie ewakuacji VIPa jak również pozostałych osób znajdujących się w obiekcie. Kolejne działania obejmowały poinformowanie służb, które po przyjeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczyły teren, dokonały rozpoznania i pomiarów a także przeprowadziły procedury związane z ewakuacją i zabezpieczeniem rannych.

Warto wspomnieć, że w rolę VIPa wcielił się Joan Gaspart – Prezes klubu piłkarskiego FC Barcelona w latach 2000-2003, obecnie Prezes Zarządu grupy Hotelowej HUSA.

Dlaczego te ćwiczenia są tak ważne?  

Przestrzenie publiczne, takie jak hotele i ośrodki konferencyjne są szczególnie narażone na tego rodzaju zagrożenia ze względu na ich łatwą dostępność jak również dużą rotację odwiedzających. Celem projektu jest przygotowanie personelu tego typu obiektów do szybkiej i skutecznej reakcji w przypadku wystąpienia zagrożenia CBRN.

Z tego typu zagrożeniami nie spotykamy się na co dzień, ale znaczenie ćwiczeń dla zwiększenia bezpieczeństwa w miejscach publicznych jest nieocenione.

O znaczeniu tego wydarzenia świadczą również informacje, które pojawiły się w Hiszpańskich mediach:

 

Projekt HOTHREAT współfinansowany jest w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej.
Nr umowy: 101100555 — HOTHREAT.

Materiał: Centrum Promocji WBiOŚ