„Biedermannowie” w Teatrze Powszechnym w najbliższy weekend

Spektakl „Biedermannowie” w Teatrze Powszechnym w Łodzi inspirowany jest skomplikowanymi losami łódzkiej rodziny przemysłowców, których okoliczności wojny postawiły przed najtrudniejszym wyborem. W rankingu miesięcznika „Teatr” Jacek Sieradzki wskazał „Biedermannów” jako najlepszą polską sztukę sezonu 2023/2024. W najbliższy weekend 26 i 27 października można zobaczyć to przedstawienie, korzystając ze specjalnych zniżek dla wszystkich studiujących i pracujących w UŁ.

Zdjęcie ze spektaklu „Biedermannowie” w Teatrze Powszechnym w Łodzi, fot.: M. Zakrzewski.

Biedermannowie mieli 13 dzieci. Mieszkali wszyscy najpierw w niewielkim domu przy ulicy Kilińskiego 2, potem w postawionym obok przez Roberta Biedermanna pałacu przy ulicy Franciszkaskiej 1/5. Łódzka rodzina przemysłowców jest punktem wyjścia w spektaklu „Biedermannowie”, szczególnie postać Brunona – ostatniego właściciela rodzinnych zakładów przy ulicy Kilińskiego w Łodzi oraz jego córki, Maryli – polskiej działaczki niepodległościowej niemieckiego pochodzenia.

W spektaklu inspirujemy się historią rodziny Biedermannów, których poznajemy w momencie granicznym – skrajnie tragicznym. W sytuacji, w której Bruno Biedermann wobec wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi i przejęcia przez Sowietów pałacu (w styczniu 1945) podejmuje decyzję o zabiciu żony, córki i siebie. To była sytuacja bez wyjścia. Bruno wybierał pomiędzy przeniesieniem jego, żony Luizy i ciężko chorej córki Maryli do obozu NKWD na Sikawie a śmiercią na własnych warunkach – „wolną śmiercią”. Wybrał wolną śmierć. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ja musiałbym dokonać takiego wyboru… W spektaklu przyglądamy się ostatniej godzinie życia Brunona, Luizy i Maryli, aby symbolicznie opowiedzieć o sytuacji zagrożenia, w której wojna i przemoc są u bram, są realnym niebezpieczeństwem 


– mówi reżyser, Adam Orzechowski.

Uniwersytet Łódzki miał swój merytoryczny udział w powstawaniu spektaklu w Teatrze Powszechnym. Dr Dariusz Klemantowicz – kierownik Archiwum Uniwerytetu Łódzkiego współpracował jako konsultant naukowy przy premierze i towarzyszącej jej wystawie. 


Kultura UniLodz – bilety w specjalnej cenie

Dzięki współpracy z Teatrem Powszechnym, dla osób studiujących i pracujących w UŁ dostępna jest pula 30 biletów na „Biedermannów” w specjalnej cenie: 40 zł. zamiast 90 zł. Zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej okazji. Spektakl wystawiany jest na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w dniach 26 i 27 października o godz. 19.00. Aby nabyć bilety ze zniką, wystarczy zalogować się na stronie kultura.uni.lodz, odnaleźć w kalendarium wybraną propozycję:

i postępować według instrukcji.

Bilety należy odebrać w kasie teatru do piątku 25 października. 

Spektakl rekomendowany jest dla widzów powyżej 16. roku życia. Opis przedstawienia i dodatkowe informacje dostępne są na stronie: „Biedermannowie” w Teatrze Powszechnym

 

Pałac Biedermanna

Pałac Biedermanna przy ulicy Franciszkańskiej 1/5 w Łodzi jest miejscem doskonale znanym naszej akademickiej społeczności. W 1998 roku przekazano go Uniwersytetowi Łódzkiemu. Do 2014 roku w budynku działała Katedra Historii Sztuki i Instytut Kulturoznawstwa UŁ. Obecnie odbywają się tu oficjalne uroczystości i spotkania, funkcjonuje tutaj Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to również miejce prób zespołów artystycznych UniLodz oraz wydarzeń kulturalnych. Na terenie kompleksu ogrodowo-pałacowego znajduje się uniwersytecka Galeria Wozownia. Więcej o historii tego miejsca, jak i o jego dzisiejszej funkcji można przeczytac na stronie: Pałac Biedermanna UŁ.

 

Materiał: Teatr Powszechny w Łodzi
Zdjęcia: M. Zakrzewski
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ