Pracujemy nad nowatorskimi terapiami, wykorzystując polimerowe nanocząstki, jako platformy transportujące związki terapeutyczne Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych, skutecznych metod leczenia oraz rozwiązań terapeutycznych, które znajdą zastosowanie w diagnostyce i terapii nowotworów
– mówi dr hab. Sylwia Michlewska, Kierownik Pracowni Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Pracownia to serce Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, tutaj spotykają się naukowcy różnych dziedzin. – Bierzemy udział w badaniach z zakresu mikrobiologii, immunologii, botaniki, fizjologii zwierząt i roślin, a także w analizach z zakresu biologii molekularnej – mówi dr hab. Michlewska – Specjaliści z różnych dziedzin łączą siły w naszych laboratoriach, co sprawia, że powstają nowe współprace, nowe projekty i interdyscyplinarne zespoły, które wdrażają swoje nowatorskie rozwiązania w życie.
Naukowcy z Wydziału wykorzystują infrastrukturę Pracowni do badań nad nowymi strategiami terapeutycznymi w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera. Ponadto, mikroskopy dostępne w laboratoriach POMiSTB oraz pracownicy je obsługujący wspierają grupy badawcze m.in. realizujące projekty z obszaru implantologii kości i nerwów, które otwierają nowe możliwości w medycynie regeneracyjnej. – Pracujemy nad projektami, które mogą przełamać oporność nowotworów na obecnie istniejące terapie. To badania, które mogą zmienić podejście do leczenia raka na całym świecie, dając pacjentom nowe szanse na skuteczniejsze leczenie – dodaje mgr Marika Grodzicka z pracowni POMiSTB.
Nie tylko medycyna korzysta z nowatorskich badań prowadzonych w POMiSTB. Dr Sebastian Wawrocki zwraca uwagę na istotną rolę Pracowni w ochronie środowiska: - Zespoły badawcze z Wydziału BiOŚ prowadzą w Pracowni badania nad toksycznymi cyjanobakteriami, które zagrażają zdrowiu ludzi i ekosystemom wodnym, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego. Wspólnie z naukowcami z naszego Wydziału badamy także patogeny roślin takie jak szara pleśń atakująca m.in. pomidory, by znaleźć skuteczne metody ich zwalczania.
Każdy z pracowników Wydziału ma możliwość skorzystania ze sprzętu, dostaje wsparcie techniczne i metodyczne. Konsultujemy też kwestie stosowanych metod badawczych, podpowiadamy, jaki sprzęt warto zastosować i jak najlepiej go wykorzystać
– dodaje dr Sebastian Wawrocki.
Ze wsparcia Pracowni korzystają nie tylko pracownicy naukowi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. - Wyposażenie Pracowni oraz wiedza zespołu badawczego tworzą doskonałe warunki dla przedsiębiorstw, które poszukują rozwiązań technologicznych opartych na badaniach naukowych – dodaje dr hab. Michlewska – Infrastruktura Pracowni jest także wykorzystywana do badań realizowanych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi m.in. w obszarze badań nad biomateriałami i nanotechnologiami. Dzięki temu, nasz Wydział jest również atrakcyjnym partnerem dla biznesu. Wpływ na to ma niewątpliwie otwarty dostęp do infrastruktury, poziom badań prowadzonych na WBiOŚ, doświadczenie zespołu POMiSTB, ale przede wszystkim innowacyjna aparatura, w tym nowoczesne mikroskopy konfokalne oraz zastosowanie systemu do analizy obrazów bazującego na sztucznej inteligencji.