Uczestnicy wyprawy do Peru, od lewej: dr Beata Borowska, dr Marek Michalski, mgr Karina Woźniak
Badania trwają od końca czerwca do ok. 20 lipca 2024 roku w okolicach miejscowości Barranca, gdzie znajduje się baza noclegowa wszystkich uczestników wyprawy. Liczymy, że wyprawa przyczyni się ona do pogłębienia naszej wiedzy na temat dawnych cywilizacji z tamtych rejonów pod względem antropologicznym, archeologicznym oraz entomologicznym.
Stanowisko archeologiczne Caral. W tle szczyty Andów
Więcej informacji i zdjęć z wyprawy można znaleźć na stronie internetowej lub profilu Facebook Studenckiego Koła Naukowego „Antropołowcy".
Zdjęcia wykonane zostały w Caral-Supe. Jest to duże stanowisko archeologiczne na pustyni w dolinie Supe, w prowincji Barranca w północnym Peru, odkryte w 1905 roku. Caral było zamieszkane w okresie 3000 r. p.n.e. do 1600 r. p.n.e. i jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów.
Badania prowadzone są w ramach projektu NAWA nr BPN/GIN/2023/1/00045/U/00001. Wyjazd pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (dr Marek Michalski i dr Beata Borowska) został sfinansowany ze środków Rektora UŁ i Dziekana Wydziału BiOŚ UŁ.
Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Tekst: Beata Borowska, Michał Gruberski
Zdjęcia: Beata Borowska