Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska wybrana przewodniczącą KBO PAN

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Biologii Organizmalnej Polska Akademia Nauk rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska została jednogłośnie wybrana przewodniczącą Komitetu Biologii Organizmalnej PAN.

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ w tym gremium zrzeszającym 32 naukowców reprezentują także: dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ, dr hab. Marcin Kiedrzyński oraz dr hab. Maciej Bartos, prof. UŁ pełniący funkcję sekretarza KBO PAN.

Komitet Biologii Organizmalnej jest komitetem naukowym działającym przy Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. W swym działaniu nawiązuje do kilkudziesięcioletniej tradycji wcześniej funkcjonujących komitetów, w szczególności: Komitetu Antropologii, Komitetu Botaniki, Komitetu Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin, Komitetu Parazytologii oraz Komitetu Zoologii.

Misją KBO PAN jest integracja środowisk naukowych i badaczy skupionych na teoretycznych i praktycznych aspektach życia organizmów oraz upowszechnianie tej wiedzy w społeczeństwie.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania Komitetu jest biologia mikroorganizmów, roślin, grzybów, zwierząt i człowieka, interakcje między tymi organizmami oraz ich powiązania ze środowiskiem przyrodniczym i społecznym.

Do głównych zadań Komitetu należy podejmowanie i wspieranie działań służących rozwojowi nauki, w szczególności, antropologii fizycznej, botaniki, fizjologii, mykologii, parazytologii i zoologii oraz wykorzystanie ich osiągnięć dla dobra społeczeństwa.

Komitet Biologii Organizmalnej, jako reprezentant środowiska naukowego skupionego wokół biologii organizmów, analizuje i ocenia działania dotyczące: systemu nauki i szkolnictwa wyższego, kształcenia na wszystkich poziomach edukacji, ochrony środowiska oraz promocji i ochrony zdrowia. Poprzez formułowane propozycje i opinie stara się pozytywnie oddziaływać na decyzje podejmowane w tych obszarach funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Tekst i redakcja: Justyna Kowalewska (3PR), Michał Gruberski