Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt Safe Stadium

Na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi odbyła się 21 maja 2024 roku międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt Safe Stadium, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa CBRN na obiektach sportowych. Realizację projektu koordynowali naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego.

Ochrona miejsc publicznych, takich jak stadiony czy hale sportowe, które potrafią zgromadzić w jednym momencie kilkadziesiąt tysięcy osób, ma kluczowe znaczenie i wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Obecnie tego typu obiekty są dobrze przygotowane w kontekście zagrożeń „tradycyjnych”, jednakże należałoby położyć większy nacisk na podniesienia poziomu świadomości, wiedzy i umiejętności w obszarze przeciwdziałania i reagowania na zagrożenia CBRN (chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne). W odpowiedzi na tę potrzebę projekt SAFE STADIUM opracował i przetestował szereg procedur i rekomendacji z zakresu bezpieczeństwa CBRN, dostosowanych do specyfiki obiektów sportowych organizujących wydarzenia masowe.

Konferencja posłużyła nie tylko do zaprezentowania rezultatów projektu, ale również umożliwiła debatę z obszarze bezpieczeństwa obiektów sportowych. Konferencja została uroczyście otwarta przez:

• Dariusza Jońskiego – posła na Sejm RP
  • Adama Wieczorka – wiceprezydenta Miasta Łodzi
  • Piotra Szora – dyrektora Technicznego Miejskiej Areny Kultury i Sportu
  • Prof. Andrzeja Kruka – dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Podczas pierwszej części konferencji przedstawicie Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz INTERPOLu zaprezentowali programy oraz osiągnięcia tych instytucji w obszarze zapewniania bezpieczeństwa miejsc publicznych. Następnie przedstawiciele konsorcjum zaprezentowali rezultaty projektu oraz przeprowadzono demonstrację sprzętu i wyposażenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, rekomendowanego do wykorzystania w przypadku zdarzeń CBRN.

Wydarzenie zakończono panelem dyskusyjnym przeprowadzonym przez przedstawiciela Realu Madryt, w którym uczestniczyli przedstawiciele klubów sportowych i zarządców obiektów sportowych: MSK ZIlina, Premiere League, S.L. Benfica Lizbona, Stadionu Narodowego w Warszawie, oraz Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Łodzi.

Projekt SAFE STADIUM jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum koordynowane przez Uniwersytet Łódzki przy współfinansowaniu przez Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Komisji Europejskiej. Opracowane rezultaty i więcej informacji o projekcie dostępne są na stronie projektu.

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ