„Biedermannowie” – premiera w Teatrze Powszechnym

Jaką tajemnicę kryje historia łódzkiej rodziny Biedermannów? Co wydarzyło się w gabinecie fabrykanta Brunona Biedermanna w 1945 roku? Dlaczego jego córka Maryla została uwięziona? 24 maja w Teatrze Powszechnym odbędzie się prapremiera sztuki „Biedermannowie” Anny Wakulik w reżyserii Adama Orzechowskiego. Uniwersytet Łódzki dołączył do grona partnerów spektaklu. Dla wykładowców i osób studiujących przygotowane zostały bilety w specjalnej cenie na przedstawienia w dniach 24 i 29 maja br.

 

Fabrykancka rodzina z Łodzi stała się dla dramatopisarki, Anny Wakulik, inspiracją do napisania sztuki teatralnej. Szczególnie poruszyła ją postać Brunona Biedermanna, ostatniego właściciela rodzinnych zakładów przy ulicy Kilińskiego w Łodzi oraz jego córki, Maryli – polskiej działaczki niepodległościowej. 

Prapremierowy pokaz spektaklu „Biedermannowie” odbędzie się w najbliższy piątek 24 maja o godz. 19.00. Uniwersytet Łódzki wspólnie z Teatrem Powszechnym w Łodzi przygotował wydarzenia towarzyszące premierze, takie jak zwiedzanie Pałacu Alfreda Biedermanna czy wystawa nawiązująca do historii tego miejsca i rodziny Biedermannów.

Bardzo ważna jest dla nas lokalność, sięganie po łódzkie historie i łódzkich bohaterów. Cykl spektakli o Łodzi rozpoczęliśmy kilka lat temu prapremierą „Tanga Łódź” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. To historia o naszym mieście, ale opowiedziana z innej perspektywy - na fabrykancką historię naszego miasta od narodzin przemysłu do dziś patrzymy oczami łódzkich włókniarek, kobiet, które budowały nasze miasto, często nadludzkim wysiłkiem 

– mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi i dodaje:

Poruszając się po Łodzi, codziennie mijamy miejsca naznaczone ludzkimi historiami. Tym razem zaproponowałam Adamowi Orzechowskiemu i Annie Wakulik, autorce sztuki, abyśmy odwołali się do historii rodziny Biedermannów – przemysłowców, którzy współtworzyli nasze miasto. Chcemy opowiedzieć historię łodzian, którzy do końca wierzyli w Łódź i byli oddani Łodzi. 

Więcej o spektakalu można przeczytać na stronie Teatru Powszechnego w Łodzi

O historii Pałacu Biedermanna, jego wnętrzach oraz dzisiejszych funkcjach można przeczytać na stronie Pałacu Biedermanna UniLodz. 
 

„Biedermannowie” – bilety ze zniżką 

Dla wykładowców i osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim przygotowana została pula biletów w specjalnych cenach:


Bilety można zarezerwować po zalogowaniu do portalu kultura.uni.lodz.pl. Rezerwację należy zrealizować do 22 maja br. stacjonarnie w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi przy ul. Legionów 21. Aby zakupić bilety ze zniżką, w kasie należy okazać e-mail z potwierdzeniem, który otrzymują Państwo po dokonaniu rezerwacji w portalu. 

Nauka i kulturą ida w parze

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy portal kultura.uni.lodz.pl. Współpracujemy z łódzkimi instytucjami kultury, które oferują zniżki na spektakle, koncerty, seanse filmowe czy festiwale. Wiele zniżek dotyczy również osób towarzyszących, dzięki czemu można miło spędzić czas w większym gronie. Wystarczy aktywować konto w portalu kultura.uni.lodz.pl. Logowanie przebiega dokładnie w ten sam sposób, jak w studenckim systemie USOS lub Portalu Pracowniczym UŁ. Następnie należy wybrać interesujące wydarzenie i zarezerwować bilety w niższej cenie dla siebie i swoich znajomych! Wiadomość z potwierdzeniem rezerwacji przyjdzie na uniwersytecką skrzynkę pocztową w domenie uni.lodz.pl. Z potwierdzeniem rezerwacji wystarczy zgłosić się do kasy wybranej instytucji i na jej podstawie kupić tańsze bilety.  

 

Materiał: Teatr Powszechny w Łodzi
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ