Prof. Maria Bryszewska przez większość swojego życia naukowego zajmuje się zagadnieniami biofizycznymi i aktywnie uczestniczy w promowanie rozwoju biofizyki. W latach 1992-1995 była prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biofizycznego.
Profesor jest również reprezentantką Polski w COST (Europejskim Programie Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych), gdzie zasiada w Radzie Naukowej programu na trzyletnią kadencję na lata: 2021-2024.
Zainteresowania badawcze prof. Marii Bryszewskiej koncentrują się wokół biomedycznych właściwości nanocząsteczek – dendrymerów, nanocząstek złota i srebra – oraz możliwości ich zastosowania w charakterze nośników leków i genów w terapii ukierunkowanej, czyli w obszarze nanonauk będących jednym z krajowych priorytetów.
Profesor jest współautorką blisko 340 artykułów opublikowanych w większości w czasopismach z listy JCR, 15 rozdziałów w książkach angielskojęzycznych oraz 2 książek w języku angielskim dotyczących badań właściwości dendrymerów.
Ponadto, jest współautorką podręczników naukowych i dydaktycznych z zakresu biofizyki m.in. „Biofizyka dla biologów” oraz wielu publikacji naukowych i zgłoszeń patentowych. Wypromowała kilkunastu doktorów i kilku doktorów habilitowanych. Była przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego międzynarodowych konferencji „Free Radicals in Biology and Medicine” w latach: 1994, 1996, 1998, 2000 i 2004 oraz zainicjowała cykliczne konferencje dotyczące badań nad dendrymerami i przewodniczyła Komitetowi Organizacyjnemu pierwszego z cyklu międzynarodowych sympozjów „Biological Applications od Dendrimers” BIO-DENDRIMER, Łódź, 2008 r.
Intensywnie aplikuje o granty badawcze krajowe i zagraniczne oraz nawiązała i prowadzi szeroką współpracę naukową z wiodącymi ośrodkami badań dendrymerów w kraju i za granicą. Efektem tej współpracy są realizowane obecnie i zrealizowane w Katedrze Biofizyki Ogólnej UŁ liczne projekty badawcze. Nawiązuje również kontakty z partnerami biznesowymi prowadząc z nimi wspólne badania aplikacyjne.
Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Maria Bryszewska została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski wręczonym przez Prezydenta RP w maju 2022 r.
Polskie Towarzystwo Biofizyczne zostało założone w roku 1971. W ubiegłym roku obchodziło 50-lecie swojego istnienia. Głównym celem działalności Polskiego Towarzystwa Biofizycznego (PTBF) jest popieranie rozwoju i popularyzacja osiągnięć biofizyki w Polsce poprzez organizowanie zjazdów, konferencji, sympozjów i odczytów, urządzanie posiedzeń naukowych i dyskusyjnych oraz popieranie działalności wydawniczej z zakresu biofizyki.
Materiał źródłowy: dr hab. Katarzyna Miłowska, prof. UŁ; redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Promocji UŁ