Kolejna edycja „Erasmus+ Days!” na UŁ za nami

Do jakich krajów mogę wyjechać? Jak wygląda studiowanie za granicą? Jakie dokumenty trzeba złożyć? To tylko niektóre z pytań zadawanych przez studentów, zaciekawionych wymianą studencką w ramach programu Erasmus+. Wiele z nich powtarza się podczas „Erasmus+ Days! Spotkajmy się!”, corocznych grudniowych spotkań promujących wymianę.

W dniach 9 i 12 grudnia br. podczas spotkań zorganizowanych na Wydziałach: Zarządzania oraz Ekonomiczno-Socjologicznym studenci naszej uczelni mieli okazję dowiedzieć się, jakie możliwości i szanse czekają na nich w ramach programu Erasmus+. Na zainteresowanych czekali koordynatorzy wydziałowi programu, pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UŁ (BWZ) oraz studenci, którzy w ubiegłych latach brali udział w wymianie akademickiej. Ci ostatni opowiadali o swoich doświadczeniach, m.in. o szansach i wyzwaniach podczas wyjazdów zagranicznych. Dodatkowo studenci uzyskali praktyczne informacje jak wygląda codzienne życie podczas wymiany oraz jak przygotować się dobrze do wyjazdu. Studenci wyższych lat, którzy sami mają już niejeden wyjazd do uczelni partnerskich za sobą, podzielili się ciekawymi historiami, a koordynatorzy wsparli swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Dla niewtajemniczonych: Erasmus+ jest unijnym programem, który wspiera kształcenie i szkolenie zawodowe studentów i pracowników uczelni. Poza wymianami zagranicznymi, osoby uczestniczące w programie mogą odbyć praktyki za granicą oraz tzw. mobilność wirtualną. Na przestrzeni ostatnich trzech lat ponad 1000 osób z Uniwersytetu Łódzkiego skorzystało z programu Erasmus+. 

Erasmus to nie tylko wyjazd za granicę – to poznawanie nowych kultur, nawiązywanie trwałych przyjaźni i czas intensywnego rozwoju. To absolutny „must have” dla wszystkich studentów, chcących zdobyć doświadczenie i wspomnienia, które zostaną z nimi na lata  

– zapewnia Karolina, studentka Wydziału Zarządzania UŁ. 

Mojego semestru spędzonego na Erasmusie nie zamieniłabym na nic innego. Podczas tej wymiany dowiedziałam się nie tylko wiele o świecie i różnych kulturach, ale też i o sobie. Jeżeli chcesz przeżyć niezapomniany semestr, nawiązać przyjaźnie z całego świata i mieć możliwość studiowania za granicą – Erasmus jest dla ciebie! 

– mówi Aleksandra, studentka Wydziału Chemii UŁ. 

Poza aspektami merytorycznymi podczas „Erasmus+ Days! Spotkajmy się!” nie zabrakło czasu na rozrywkę i integrację studentów. Członkowie Erasmus Student Network UŁ wraz z pracownikami Biura Współpracy z Zagranicą przygotowali aktywności i konkursy, w których każdy uczestnik spotkania mógł wziąć udział.  

Spotkanie rozwiało moje wątpliwości odnośnie wyjazdu za granicę. Prezentacje były bardzo interesujące, a konkursy z nagrodami uprzyjemniły to wydarzenie 

– skomentowała Julia, studentka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. 

Dzięki takim wydarzeniom można w łatwy sposób uzyskać cenne informacje na temat programu Erasmus+ i zdobyć informacje z pierwszej ręki. Polecam Erasmus+ Days każdemu. Naprawdę superatmosfera  

– dodaje Artur, student Wydziału Zarządzania UŁ. 

Warto podkreślić, że organizacja takich wydarzeń jest okazją do podsumowania dotychczasowej działalności i usprawnienia kolejnych edycji Erasmus Days, aby jeszcze lepiej docierać z informacjami do społeczności studenckiej. 

Rozmowy ze studentami zainteresowanymi udziałem w programie Erasmus+ są wartościowym doświadczeniem, pozwalającym lepiej zrozumieć perspektywę osoby studiującej, która często czuje się niedoinformowana lub nieco zagubiona w natłoku informacji. Dziękujemy uczestnikom Erasmus+ Days! za obecność oraz wszystkie pytania, komentarze, uwagi, które pozwolą pracownikom BWZ UŁ i koordynatorom wydziałowym dostosować działania informacyjno-rekrutacyjne do potrzeb i oczekiwań studentów  

- dodaje Gabriela Szkup, starszy specjalista Biura Współpracy z Zagranicą UŁ. 

Głównym celem spotkań „Erasmus+ Days! Spotkajmy się!” jest przybliżenie studentom idei programu Erasmus+ oraz pokazanie, jak wartościowy może się okazać taki wyjazd. Osoby wyjeżdżające na wymianę, poza zdobywaniem wiedzy w środowisku międzynarodowym, otwierają się na wielokulturowość oraz różnorodność, co korzystnie wpływa na ich rozwój osobisty. Mogą one również wzbogacić swoje CV, czyniąc je bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych pracodawców na rynku pracy pełnym wyzwań.   

Oczywiście nie jest to koniec spotkań promujących program Erasmus+. Do zobaczenia niebawem na wydziałach, kiedy rozpocznie się pierwszy etap rekrutacji na wymianę w roku akademickim 2025/2026. 

Materiał i zdjęcia: BWZ UŁ 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ