Tytuł wystawy - „Die Lügensteine”, czyli „kłamliwe kamienie” nawiązuje do jednej z najsłynniejszych mistyfikacji w dziejach nauki, której ofiarą w początkach XVIII wieku padł niemiecki lekarz i amator geologii Johann Beringer. Beringer był profesorem i dziekanem wydziału medycyny uniwersytetu w Würzburgu oraz osobistym lekarzem arcybiskupa von Huttena, jednak zajmował się przede wszystkim badaniem triasowych skamieniałości występujących wokół miasta. Efekty wieloletnich poszukiwań zamieścił w wydanej przez siebie książce Lithographiæ Wirceburgensis (1726). Dopiero po wydaniu dzieła życia dowiedział się, że wiele okazów znalezionych i opisanych przez niego, zostało wyrzeźbionych i podrzuconych na pola przez niechętnych mu dwóch uczonych z Würzburga.
Prezentowane na wystawie rzeźby, kute w marmurze i granicie, nie są bezpośrednim wizualnym nawiązaniem do podrzucanych Beringerowi falsyfikatów, tytuł ma uruchomić refleksję widza na temat roli wyobraźni w próbach poznania Przyrody oraz – na odwrót – sposobu, w jaki Przyroda inspiruje wyobraźnię twórcy.
Autor rzeźb – Marcin Mielczarek uzyskał stopień doktora na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 2013 roku pracuje w łódzkiej ASP, aktualnie w Instytucie Animacji i Gier, gdzie prowadzi zajęcia z kreacji modelu rzeźbiarskiego. Jest autorem i współautorem wielu rzeźb w przestrzeni publicznej Łodzi, między innymi popularnego cyklu Łodzi Bajkowej, ulicznych zdrojów z ulicy Piotrkowskiej czy Pomnika Legionisty.
Wystawa będzie otwarta do 27 kwietnia. Można ją zwiedzać w dniach i godzinach otwarcia muzeum: dniach i godzinach:
- Poniedziałek: nieczynne
- Wtorek: od 10:00 do 17:00
- Środa: od 10:00 do 17:00
- Czwartek: od 10:00 do 17:00
- Piątek: od 10:00 do 17:00
- Sobota: od 10:00 do 16:00
- Niedziela: od 10:00 do 15:00
Ostatni zwiedzający są wpuszczani na wystawy najpóźniej 60 minut przed zamknięciem Muzeum.
Materiał i zdjęcia z wernisażu wystawy: Muzeum Przyrodnicze UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ