Wystawa „Obecność T2b. Pramatki” – współpraca artystki z naukowcami

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 07 marca 2025 (piątek) 18:00 - 19:00

W piątek (7 marca) o godz. 18.00 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia przy Pałacu Biedermanna rozpocznie się wernisaż wystawy „Obecność T2b. Pramatki – kontynuacja”. Na ekspozycję składają się obiekty rzeźbiarskie oraz grafiki autorstwa Marzeny Mirewicz-Czumaczenko, które powstały dzięki współpracy artystki z Biobankiem Łódź i Katedrą Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawa stanowi kontynuację tematu pramatek, który artystka rozpoczęła swoimi wcześniejszymi działaniami. Ekspozycji towarzyszą zorganizowane przez koła studenckie wydarzenia nawiązujące do przeszłości, w tym warsztat pisania run wikingów oraz sztuki naskalnej epoki kamienia czy analogowa rozgrywka RPG związana ze Słowianami.

WYDARZENIA W RAMACH PROJEKTU

  • Wernisaż wystawy Marzeny Mirewicz-Czumaczenko i spotkanie z naukowcami z Pracowni Biobank UŁ oraz Instytutu Archeologii UŁ, 7 marca, godz. 18.00, Galeria Wozownia przy Pałacu Biedermanna
  • Warsztat pisania run wikingów oraz sztuki naskalnej epoki kamienia – 18 marca, godz. 18.00–20.00, Galeria Wozownia przy Pałacu Biedermanna  (organizatorzy: Koło Naukowe Studentów Archeologii UŁ Varia, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Pradziejowej BIFAS)
  • Analogowa rozgrywka RPG z motywem Słowian – 1 kwietnia, godz. 18.00–21.00, Galeria Wozownia przy Pałacu Biedermanna (organizatorzy: Koło Naukowe Badaczy Gier UŁ)
  • Związki między archeologią a sztuką – prezentacja dra Łukasza Sadowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi  (szczegóły niebawem!)

POCZĄTEK – BADANIA GENETYCZNE

Inspiracją do powstania obecnej kolekcji jest przynależność twórczyni do haplogrupy T2b mitochondrialnego DNA. Impulsem do działania twórczego było badanie mtchDNA artystki przeprowadzone w ramach współpracy z Biobankiem Łódź oraz znaleziska archeologiczne, w których znajdowały się szczątki ludzkie z oznaczoną haplogrupą T2b.

Jeśli wcześniej najważniejszym źródłem koncepcji kontekstu dla rzeźb z serii „Geneza. Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?”, były badania genetyczne, to obecnie jest nim archeologia. To niezbędny element podróży w czasie i przestrzeni; miejsce, w którym poszukuję szczątków i śladów, które są inspiracją do działań artystycznych

wyjaśnia artystka.

Marzena Mirewicz-Czumaczenko trzymająca rzeźbęfot. 1. Marzena Mirewicz-Czumaczenko (fot. Bartosz Kałużny)

Eksploracje rozpoczynam poszukiwaniami w bazach danych oraz opracowaniach naukowych, na które składają się dokumenty tekstowe, fotografie dotyczące szczątków, miejsca, przynależności kulturowej, artefaktów towarzyszących znalezisku. To stanowi pole, w którym rozwijam temat linii kobiecej w mojej sztuce – motywu, który jest obecny już w rytach naskalnych, świadectwie najwcześniejszej aktywności twórczej istot ludzkich. Przypomnę, że ciągłość mitochondrialnego DNA jest przekazywana z matki na córki

dodaje.

JAK POWSTAŁ NOWY CYKL PRAC?

Kiedyś inspiracjami dla artystki były tkaniny z rodzinnej szafy oraz linie archetypów, które tkwią w kobiecej psychice, wiodą głęboko w przeszłość, sięgają dalekich przodkiń. W cyklu prac „Obecność T2b” wykorzystała zaś wykonane wówczas sitodruki, które symbolizują związki rodzinne. Przedstawiają układy linii, wywodzące się z charakterystyki linii żeńskiego ciała.

Ich fragmenty są klamrą spinającą w całość kolekcję prac najnowszego cyklu. Towarzyszą dominującym materiałom, takim jak np. kamień, drewno, ceramika i inne. W porównaniu do wcześniejszej twórczości obecne prace są bardziej przedstawiające, gdyż pokazują bezpośredni kontekst odkryć archeologicznych – układ szczątków ludzkich, artefaktów, miejsc.

Alsonyek Bataszek fot. 2. Praca Alsonyek Bataszek (fot. Marzena Marewicz-Czumaczenko)

Ważnym elementem w pracach artystki jest typografia – cyfry oznaczające współrzędne geograficznych znalezisk. W swej treści zawierają przestrzeń od Wysp Brytyjskich do stepów Azji, od Skandynawii do Afryki Północnej.

W ludzkim wymiarze moje prace przywołują niegdyś żyjące osoby do współczesności. Dając im przestrzeń do ponownego zaistnienia, wpisania się w klan osób haplogrupy T2b, kontynuuję ich historię. Wplatając w nią współczesną narrację, interakcję za sztuką, tworzę możliwość wchodzenia odbiorcy w relację zarówno z nimi, jak i z odkryciami naukowymi. Niegdyś zmarli stają się wraz ze mną propagatorami nauki i sztuki, dając świadectwo o miejscach i czasach, w których żyły. Pomagają ludziom zrozumieć ich dzieje

tłumaczy Marzena Mirewicz-Czumeczenko.

praca Trumpington Meadowfot. 3. Praca Trumpington Meadow (fot. Marzena Mirewicz-Czumaczenko)

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 marca 2025 (piątek) 18:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB