W piątek 12 stycznia 2024 r. w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie networkingowe "Nauka i Biznes", łączące świat akademicki z sektorem przemysłowym. Spotkanie, stanowiło pewnego rodzaju podsumowanie współpracy zapoczątkowanej lub kontynuowanej w projektach trójstronnych Science Hub UŁ prowadzonych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska. Owocna współpraca między przedstawicielami przemysłu, naukowcami i studentami, jest znakomitym przykładem tego, jak wspólne działania mogą odpowiedzieć na potrzeby społeczne i przynieść korzyści dla wszystkich stron.
Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego biorący udział w wydarzeniu
W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Instytutu Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii Wydziału BiOŚ, przedstawiciele firm m.in. ATMAT, Kya Natural Company, Kliniki Weterynaryjnej Jacka Szulca i Ośrodka Badawczo-Produkcyjnego ICHEM. Spotkanie poprowadziła dr Karolina Rudnicka, ambasadorka Science Hub UŁ, wraz z dr Agatą Matuszewską-Kubicz i dr Kamilem Brzezińskim z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, którzy moderowali część szkoleniowo-warsztatową. Prof. dr hab. Małgorzata Posmyk – Pełnomocnik Dziekana Wydziału BiOŚ ds. kontaktów z pracodawcami i biznesem przedstawiła korzyści płynące z przystąpienia przedsiębiorców do Rady Biznesu Wydziału BiOŚ.
Wydarzeniu towarzyszyło włączenie do Rady Biznesu firmy Kya Natural Company Sp. z o.o., dzięki której podjęto badania we współpracy z amerykańskim wydobywcą kwasu fulwowego (Mineral Logic), a także firmy Uponor Infra Sp. z o.o. – współpracującej z Katedrą UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej.
Prof. dr hab. Małgorzata Posmyk podczas prezentacji Rady Biznesu Wydziału BiOŚ
Ważnym aspektem wydarzenia było również przedstawienie aktualnych możliwości finansowania projektów badawczych, które łączą naukę z biznesem, które omówiła dr Karolina Rudnicka. Uczestnicy spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami i wizjami na temat przyszłych projektów, co dowodzi chęci dalszej współpracy. Studenci kierunku Biologia kryminalistyczna i Mikrobiologia zaangażowani w realizację badań porozmawiali o możliwościach zatrudnienia i staży u partnerów przemysłowych. Dzięki wsparciu Prodziekana Wydziału BiOŚ UŁ, prof. dr hab. Michała Bijaka, i projektu Science Hub UŁ pod kierownictwem dr Małgorzaty Dzimińskiej, wydarzenie to było nie tylko platformą wymiany myśli, ale również symbolem prężnej współpracy na linii nauka-biznes.
Sukces spotkania "Nauka i Biznes" potwierdza, że wspólne działanie naukowców, studentów i przedstawicieli przemysłu przynosi wymierne korzyści dla wszystkich stron. To zaproszenie do dalszej współpracy i inspiracja, która pokazuje, że razem możemy więcej. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia, które będą kontynuacją tej pomyślnej inicjatywy.
Dołącz do nas i bądź częścią tej fascynującej podróży ku przyszłości, w której nauka i biznes idą ręka w rękę!
Uczestnicy spotkania