Z inicjatywy Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej kolejne trzy firmy przystąpiły do Rady Biznesu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Są to: Fundacja Transformacja, Intereko Energia Sp. z o.o. oraz Techmot Sp. z o.o., z którymi porozumienia podpisano 7 sierpnia 2023 r. W sumie w latach 2022-2023 ww. Katedra była inicjatorem aż dziewięciu takich porozumień, które owocują już wspólnymi projektami - Gratulujemy!
Przykłady działań podjętych przez Katedrę UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej z firmami w ramach Rady Biznesu w roku 2023:
- Pheno Horizon OLP Sp z o.o., Techmot Sp. z o.o. oraz Fundacja Transformacja:
- Złożono wspólny projekt w ramach Horizon Europe Framework Programme (HORIZON) -Research and Innovation and other actions to support the implementation of mission A Soil Deal for Europe (HORIZON-MISS-2023-SOIL-01). Tytuł projektu: Soil Health Enhancing Regenerative Agriculture Initiative for Soil and Europeans by Living Labs.
- Projekt SHE-RAISE ma na celu wspieranie doskonałości w zrównoważonym rolnictwie poprzez połączenie interdyscyplinarnych badań, Living Labs (LL) i Light Houses (LH) w celu sprostania krytycznym wyzwaniom związanym ze zdrowiem gleby, gęstością składników odżywczych i rozwiązaniami dla zrównoważonego rolnictwa. Metodologia ta przedstawia kluczowe elementy projektu, kładąc nacisk na współpracę między różnymi interesariuszami w pięciu krajach europejskich. Jego celem jest poprawa zdrowia gleby, poprawa jakości składników odżywczych w uprawach, promowanie gospodarki opartej na rozwiązaniach oraz zaspokojenie potrzeb różnych interesariuszy zaangażowanych w projekt.
- Hydroidea Sp. z o.o.
- Dr Paweł Jarosiewicz wraz z magistrantką - Panią Patrycją Chamczak realizują na UŁ projekt badawczo-rozwojowy w ramach programu Science Hub. Celem projektu jest znalezienie nowego zastosowania dla sorbentów firmy Hydroidea w usuwaniu fosforu dla ochrony ekosystemów rzecznych.
- Fundacja Transformacja
- W trakcie pobytu naukowców z Włoch z IRET – CNR Fundacja Transformacja zapewniła wizytę studyjną delegatów w ośrodku Dolina Mgieł (terasa Pilicy), podczas której zaprezentowano działania z zakresu permakultury, rolnictwa regeneratywnego i agroleśnictwa.
- InterekoEnergia Sp. z o.o.
- Udział w spotkaniu zorganizowanym przez InterekoEnergia Sp. z o.o. z delegatami z Sudanu Południowego w ramach SUSTAINABLE BUSINESS SUMMIT w Łodzi w dniach 17-18 lipca 2023; podczas spotkania dyskutowano na temat obszarów potencjalnej współpracy projektowo-wdrożeniowej w Afryce. Przez Katedrę UNESCO zostały zaprezentowane rozwiązania oparte na zasobach przyrody na rzecz zrównoważonego zarządzania wodą i zmniejszania ryzyka środowiskowego, zarówno podczas sesji wykładowych jak i wizyt studyjnych: 1. Arturówek – (Łódź) - zaawansowane rozwiązania ekohydrologiczne oparte na zasobach przyrody, poligon demonstracyjny projektu LIFE EH-REK, 2. Kutno - Farma akwaponiczna.
- Pheno Horizon OLP Sp z o.o.
- Realizacja umowy nr 272.6.2023 zawartej w dniu 8 lutego 2023 r. z Miastem Opoczno w zakresie prac diagnostycznych i koncepcyjnych w ramach zadania pn. „Funkcjonalne połączenie rzek Drzewiczki, Wąglanki i ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna (koncepcja)”. W ramach umowy przeprowadzono wspólnie konsultacje społeczne – dwudniowe spotkanie warsztatowe w Opocznie, opracowano w części przyrodniczej zlecenia koncepcję ekohydrologicznych rozwiązań, wraz z oceną (szacunkowe koszty realizacji zadań objętych koncepcją i analizą oddziaływania na środowisko proponowanych rozwiązań. Wykonano plan renaturyzacji rzek Drzewiczki i Wąglanki oraz ich dolin we współpracy z zespołem wskazanym przez Zamawiającego. Opracowano plan poprawy stanu ekologicznego rzek Drzewiczki i Wąglanki oraz ich dolin oraz udział w opracowaniu wytycznych dla zwiększenia zabezpieczenia przeciwpowodziowego rzek Drzewiczki i Wąglanki, przy funkcjonalnym połączeniu obu rzek.
- Udział w dniu 24 października 2023 w Łodzi w spotkaniu projektowym realizowanym w ramach projektu Building Ecosystem Integration Labs at HEI to foster Smart Specialization and Innovation on Sustainable Raw Materials. Celem spotkania organizowanego pod hasłem LABORATORIUM INTEGRACJI EKOSYSTEMÓW “Jak wzmocnić współpracę na rzecz przyspieszenia innowacji?” było spotkanie przedstawicieli uczelni, nawiązanie kontaktów i rozmowa o możliwości podjęcia współpracy w projektach badawczo-rozwojowych. W ramach wydarzenia Wydział BiOŚ przystąpił do powołanego w ramach projektu LABORATORIUM INTEGRACJI EKOSYSTEMÓW (EIL Lodz).