Jak zlikwidować korki w Łodzi? Nowy film w cyklu Nauka Inspiruje

Tramwaje w Łodzi z powodzeniem wożą pasażerów już ponad 125 lat. Przez dekady były jego kluczowym środkiem transportu. W nowym odcinku serii „Nauka Inspiruje” dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ, historyk i badacz dziejów rozwoju nowoczesnych miast, analizuje rolę tramwajów w łagodzeniu problemu korków oraz przedstawia wyzwania i możliwości związane z przyszłością transportu publicznego.

 

Czy tramwaje mogą stać się kluczem do zmniejszenia korków w mieście? 

Na to pytanie, w nowym odcinku serii „Nauka Inspiruje”, odpowiada dr hab. Kamil Śmiechowski, prof. UŁ, historyk w Katedrze Historii Polski XIX wieku. W filmie nagranym, w zabytkowej Zajezdni Muzealnej Brus przedstawia historię i ewolucję transportu tramwajowego w Łodzi, jednego z pionierów elektrycznej komunikacji tramwajowej w Polsce, i wyjaśnia, jak zmieniająca się infrastruktura wpływa na funkcjonowanie miasta oraz życie mieszkańców.

Organizmy miejskie wymagają interdyscyplinarnego podejścia badawczego

Prof. Śmiechowski, specjalizuje się w badaniach nad rozwojem miast oraz wpływem procesów urbanistycznych na życie społeczne. W swojej pracy naukowej, m.in. w ramach grantów badawczych, zgłębia takie tematy jak „kwestia miejska” i „dyskusja o przyszłości miast w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku”. Jest też aktywnie zaangażowany w działalność Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich, które propaguje wieloaspektowe podejście do wyzwań współczesnych miast. W swoich pracach profesor podkreśla, że wiek XXI będzie erą miast i wymaga nowego spojrzenia na miejską infrastrukturę.

Konkretne rozwiązania na codzienne problemy komunikacyjne

W filmie profesor analizuje, jak Łódź, która w okresie przemysłowego boomu na przełomie XIX i XX wieku inwestowała w rozwój tramwajów, dziś zmaga się z wyzwaniami związanymi z ich utrzymaniem. Historyczne czynniki oraz decyzje podejmowane w XX wieku sprawiły, że Łódź, podobnie jak wiele innych miast, staje w obliczu kryzysu komunikacyjnego i korków. Profesor Śmiechowski tłumaczy, jak zmiany w myśleniu o infrastrukturze publicznej, priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniach oraz rozwój infrastruktury przesiadkowej mogą pomóc w rozwiązaniu problemów, które dotykają dziś mieszkańców.

Więcej w filmie

Zapraszamy do obejrzenia pełnego odcinka „Tramwaje – klucz do zlikwidowania korków w mieście?” i odkrycia, jakie wyzwania i szanse stoją przed Łodzią w kontekście nowoczesnego transportu miejskiego.

Podziękowania

Dziękujemy Klubowi Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, Wojciechowi Dębskiemu, autorowi strony Łódzkie tramwaje i autobusy, Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi oraz Tomaszowi Adamkiewiczowi za nieocenioną pomoc i wsparcie przy realizacji filmu.

O cyklu „Nauka Inspiruje”

„Nauka Inspiruje” to inicjatywa, której celem jest popularyzacja nauki i ukazanie jej wpływu na społeczeństwo. Poprzez prezentację inspirujących badań, osób i osiągnięć, chcemy zachęcić do zgłębiania wiedzy oraz pokazać, jak nauka kształtuje otaczającą nas rzeczywistość. Cykl obejmuje materiały wideo, podcasty, teksty popularnonaukowe oraz spotkania z naukowcami na żywo, dzięki którym w przystępny sposób poznasz procesy badawcze, sylwetki naukowców oraz ich motywacje i wyzwania.

 

Portret dr hab. Kamila Śmiechowskiego, prof. UŁ na tle zabytkowych tramwajów

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.