Naukowczyni UŁ o akcji COST

COST to program, umożliwiający nawiązanie międzynarodowych współprac naukowych między naukowcami na każdym etapie kariery i we wszystkich dziedzinach badań z różnych krajów i sektorów – od instytucji akademickich po organizacje pozarządowe. Program oferuje wsparcie w organizacji spotkań, wymiany naukowej oraz przygotowaniu interdyscyplinarnych projektów badawczych.

 

Akcja COST, logotyp18 lutego 2025 r. (10:00-11:45 CET) odbędzie się spotkanie informacyjne (online) dotyczące akcji European Cooperation in Science and Technology (COST). Wydarzenie to skierowane jest w szczególności do młodych badaczy zainteresowanych nawiązaniem współpracy międzynarodowej. Podczas spotkania omówione zostaną: 

  • zasady uczestnictwa w COST,
  • sposoby dołączenia do istniejących sieci badawczych,
  • procedury zgłaszania własnych projektów,
  • korzyści z udziału w programie.

Więcej o akcji opowiedziała, reprezentująca Polskę w Radzie Naukowej COST w kadencji 2024-2027, prof. dr hab. Barbarą Klajnert-Maculewicz z Katedry Biofizyki Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. 

Czym jest akcja COST? 

Jest to europejski program wspierający współpracę naukową i badawczą. Umożliwia on naukowcom i ekspertom z różnych krajów tworzenie sieci badawczych, wymianę wiedzy oraz realizację projektów. COST finansuje działania takie jak spotkania, warsztaty, konferencje, krótkoterminowe wyjazdy badawcze, ułatwiając interdyscyplinarną i międzynarodową współpracę. 

Jak była pani rola w akcji COST? 

Dwukrotnie składałam aplikację jako koordynator, a następnie po uzyskaniu finansowania przez te projekty byłam chairem w dwóch akcjach koordynując ich działania. Teraz reprezentuję Polskę w Radzie Naukowej COST w kadencji 2024-2027. 

W jakich działaniach realizowanych w ramach akcji pani uczestniczyła? 

Brałam udział w różnych inicjatywach organizowanych w ramach akcji COST, w tym w spotkaniach i konferencjach międzynarodowych, gdzie mogłam prezentować swoje badania i wymieniać się doświadczeniami z innymi specjalistami. Zasiadając w Radzie Naukowej obserwuję cały ten proces z drugiej strony. Widzę wysiłek biura COST włożony w proces oceny wniosków i monitorowania efektów realizowanych akcji. Jest to ciekawe doświadczenie. 

Jakie korzyści przyniósł pani udział w akcji COST? 

Udział w akcji COST przyniósł mi wiele korzyści zawodowych. Poszerzyłam swoją wiedzę, zdobyłam cenne doświadczenie w pracy międzynarodowej. Nawiązałam współpracę z ekspertami z różnych krajów, co otworzyło mi drzwi do nowych projektów badawczych i grantów. 

Czego mogą obawiać się uczestnicy, którzy pierwszy raz biorą udział w akcji COST? 

Uczestnictwo w akcjach COST to same korzyści. Jedynie na etapie aplikowania można mieć obawy czy wysiłek się opłaci. Współczynnik sukcesu jest niski, bywa, w zależności od liczby aplikacji w danym konkursie, mniejszy niż 10%. Należy jednak pamiętać, że do akcji COST można też dołączyć przeglądając listę nowych akcji, którym przyznano finansowanie i wyszukując te, które odpowiadają naszym zainteresowaniom. 

Jakie były pani obawy przed udziałem w akcji COST i czy się one spełniły? 

Podejmując się koordynacji akcji miałam obawy dotyczące formalności administracyjnych, ale okazały się one niepotrzebne. Uzyskałam bardzo fachowe wsparcie z Centrum Nauki UŁ. 

Co było dla pani największym zaskoczeniem? 

Największym zaskoczeniem było dla mnie to, jak szybko można nawiązać wartościowe kontakty i rozpocząć realną współpracę. COST to nie tylko teoretyczne spotkania, ale platforma do dynamicznego działania i wdrażania pomysłów. Współprace, które nawiązały się ponad dekadę temu, podczas pierwszej koordynowanej przeze mnie akcji, przetrwały do dziś. 

Czy warto wziąć udział w akcji COST – co by pani powiedziała innym naukowcom, aby zachęcić ich do udziału? 

Zdecydowanie warto! COST to niepowtarzalna okazja do rozwoju kariery naukowej, zdobycia nowych umiejętności i poznania inspirujących ludzi. Dzięki akcji można włączyć się w międzynarodowe badania, podnieść swoją rozpoznawalność w środowisku akademickim i znaleźć nowe ścieżki rozwoju. To świetna inwestycja w przyszłość! 

Spotkanie informacyjne (online): 18 lutego 2025 r., godz. 10:00-11:45 CET.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz

Materiał: prof. dr hab. Barbara Klajnert-Maculewicz z Katedry Biofizyki Ogólnej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Kamila Knol Michałowska, Centrum Promocji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ