Science Hub UŁ. Nowe rozwiązania z zastosowaniem peptydów

W ramach realizacji tegorocznej edycji Science Hub UŁ zakończono trójstronną współpracę z firmą Oleofarm. Pod opieką dr Karoliny Sztobryn (Wydział Prawa i Administracji) oraz dra n. med. Pawła Piątka (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) studentka mikrobiologii Dominika Goss przygotowała raport dotyczący stanu wiedzy i techniki na temat ekstraktów zwierzęcych bogatych w peptydy o właściwościach regeneracyjnych.

Peptydy o właściwościach regeneracyjnych

Projekt miał charakter interdyscyplinarny – łączył w sobie potrzebę badania otoczenia patentowego oraz opracowania informacji dostępnych w literaturze naukowej. Przedmiotem rozważań były ekstrakty z tkanek zwierzęcych zawierające peptydy – ich właściwości, a także sposobów pozyskiwania i wytwarzania na skalę przemysłową. Przy merytorycznym wsparciu opiekunów powstał dwuczęściowy raport, składający się z analizy patentowej oraz literaturowej. W czasie współpracy odbywały się spotkania studentki oraz opiekunów, podczas których rozwijały się ciekawe dyskusje dotyczące podjętego tematu. okładka raportu

Obszerny zakres zagadnienia został opracowany tak, aby stanowił kompendium wiedzy i odpowiadał na potrzeby firmy współpracującej w projekcie Science Hub UŁ. W tym celu posłużono się takimi narzędziami jak dostępne bazy patentowe oraz literaturowe. Raport został opatrzony wnioskami cząstkowymi oraz podsumowaniem, otwierając dalsze pole do poszukiwań i dyskusji. 

Przedsiębiorstwo Oleofarm to jeden z liderów branży suplementów diety, który rozwija swoje produkty w kierunku preparatów innowacyjnych aktywnych biologicznie.

O projekcie 

Projekt realizowany jest w ramach Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy, która ma na celu wspieranie społeczności akademickiej UŁ w realizacji wdrożeniowych projektów naukowych we współpracy z otoczeniem.  

Tytuł projektu: Ocena stanu wiedzy i otoczenia patentowego, odpowiednio w zakresie aktywności biologicznej oraz ochrony własności intelektualnej związanej z aktywnością biologiczną i produkcją ekstraktów z tkanek zwierzęcych. 

Osoba pełniąca opiekę: dr Karolina Sztobryn, Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego, WPiA; dr n. med. Paweł Piątek, Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej BiOŚ. 

Osoba studiująca: Dominika Goss, Mikrobiologia   

Partner: Oleofarm Sp. z o.o.

Projekt: Celem niniejszego projektu było wyjście naprzeciw potrzebom firmy Oleofarm poprzez zbadanie stanu wiedzy na temat substancji aktywnych zawartych w ekstraktach tkankowych bogatych w peptydy, ich działania regeneracyjnego oraz przygotowanie opisu stanu techniki powyższych preparatów i sposobów ich wytwarzania na skalę przemysłową. 

Więcej o projektach Science Hub UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska
Więcej o projektach Science Hub UŁ z Wydziału Prawa i Administracji

 

Tekst: Zespół projektowy
Projekt okładki: 
Redakcja: Science Hub UŁ