- Wymiar godzinowy praktyk dydaktycznych: 90 i 30 godzin rocznie odpowiednio dla doktorantów pobierających i niepobierających stypendium z dowolnego źródła (z zastrzeżeniem w następnym punkcie). Regulacja ta dotyczy także doktorantów korzystających z przedłużenia studiów doktoranckich.
- Doktorantów, którzy uzyskali stypendium z dotacji projakościowej lub stypendium dla najlepszych doktorantów i nie pobierają przy tym żadnego innego stypendium, obowiązują praktyki dydaktyczne w wymiarze 30 godzin rocznie.
- Jedną trzecią obowiązującego wymiaru praktyk (odpowiednio 30 albo 10 godzin) wszyscy doktoranci przeprowadzają obligatoryjnie samodzielnie i rozliczają w kartach KIOD (tzn. taka liczba godzin jest im zapewniana przed podziałem zajęć pomiędzy pracowników), a pozostałą część zajęć w Katedrach niedopensowanych prowadzą samodzielnie albo w formie uczestniczenia w prowadzeniu zajęć– zgodnie z decyzją Dyrektora Instytutu i Kierownika Katedry. Doktoranci w Katedrach przepensowanych prowadzą wszystkie zajęcia samodzielnie i rozliczają je w kartach KIOD.
- Z uwagi na efekty kształcenia dla studiów doktoranckich, zajęcia realizowane w ramachuczestniczenia w prowadzeniu zajęć powinny przybierać formę, w której to doktorant prowadzi zajęcia ze wsparciem pracownika Wydziału, a nie odwrotnie.
- Do praktyk dydaktycznych może zostać zaliczony udział doktoranta w akcjach promocyjnych Wydziału BiOŚ UŁ. Liczbę godzin uzyskanych z tego tytułu określa Komisja ds. Promocji Wydziału. Doktoranci nie wpisują godzin uzyskanych z tego tytułu do kart KIOD. Powinny być one rozliczone podobnie jak uczestniczenie w prowadzeniu zajęć,
z tym że godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału mogą być wykorzystane nawet w przepensowanych jednostkach i w ten sposób zmniejszają one zobowiązania dydaktyczne doktoranta. Godziny przepracowane na rzecz promocji Wydziału są wpisywane do indeksów, a dowód przeprowadzenia tych godzin (w postaci oświadczenia podpisanego przez przewodniczącego Komisji ds. Promocji Wydziału) jest przechowywany przez kierownika studiów. - Przewiduje się następujące odstępstwa od ustaleń z pkt. 1-3:
Doktorant odbywa praktyki w wymiarze ½ obowiązującego go limitu (patrz punkty 1-3) w przypadku gdy:
a) realizuje doktorat wdrożeniowy lub jest uczestnikiem w projekcie InterDOC-STARt – Interdyscyplinarne Studia doktoranckie na Wydziale BiOŚ UŁ, z uwagi na dodatkowe obowiązki związane z realizacją zadań projektowych. Ulga ta może zostać odebrana w przypadku niewywiązywania się z obowiązków wynikających z założeń projektu.
b) jest Beneficjentem „Diamentowego grantu” oraz jednocześnie realizuje studia
II stopnia.
Jak wpisać praktyki dydaktyczne do indeksu (przykład):
Praktyki dydaktyczne:
Zajęcia prowadzone samodzielnie:
Pracownia molekularne (ćwiczenia) 15 godz
Opieka nad magistrantem 15 godz
Zajęcia prowadzone w ramach współprowadzenia:
Pracownia specjalistyczna 60 godz (tu musi się podpisać osoba, która była
odpowiedzialna za te zajęcia, czyli ta z którą
prowadziliście te zajęcia)
Całość praktyk zalicza w indeksie opiekun/promotor