OCHRONA ŚRODOWISKA
Drodzy Kandydaci na studia I i II stopnia,
Kierunek Ochrona Środowiska to w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jeden ze strategicznych kierunków studiów dla rozwoju krajowej gospodarki. Uniwersytet Łódzki jako pierwszy uniwersytet w Polsce, uruchomił autorski kierunek Ochrona Środowiska. Już od pierwszej rekrutacji oferta dydaktyczna kierunku jest wzbogacana i aktualizowana zgodnie z wymogami Systemu Bolońskiego, Polskiej Ramy Kwalifikacji, priorytetami naukowymi Państwa oraz potrzebami rynku pracy.
W celu zapewnienia interdyscyplinarności i wysokiego poziomu kształcenia część zajęcia realizowane są przez szerokie grono specjalistów - pracowników Wydziałów: Biologii i Ochrony Środowiska, Nauk Geograficznych, Chemii, Ekonomiczno-Socjologicznego, Zarządzania, Prawa i Administracji, Filozoficzno-Historycznego oraz przez kadrę akademicką Politechniki Łódzkiej. W kształceniu uczestniczą też specjaliści-praktycy zatrudnieni w instytucjach związanych z ochroną środowiska.
Opis programu studiów
Studia I stopnia pozwalają na uzyskanie rzetelnej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem ekologii, zagrożeń cywilizacyjnych i problemów zrównoważonego rozwoju, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej roślin, grzybów i zwierząt, mikrobiologii środowiskowej, biochemii, chemii, fizyki, geologii i gospodarki surowcami, geomorfologii, gleboznawstwa i rekultywacji gruntów, hydrologii i gospodarki wodnej, meteorologii i klimatologii, prawa ochrony środowiska, monitoringu środowiska, oceny oddziaływania na środowisko oraz technologii i ekonomii w ochronie środowiska. Dużą część zajęć dydaktycznych stanowią zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia terenowe i praktyki zawodowe, co pozwala zweryfikować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Studia oferowane są w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studenci po złożeniu pracy licencjackiej i zdaniu egzaminu uzyskują tytuł licencjata ochrony środowiska. Absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na dwuletnie studia II stopnia (magisterskie).
Studia II stopnia pozwalają na uzyskanie rzetelnej i kompleksowej wiedzy z zakresu: przyczyn degradacji środowiska, ich skutków oraz sposobów zapobiegania im, ekotoksykologii, oceny jakości środowiska, zrównoważonego rozwoju, planowania przestrzennego, polityki ochrony środowiska, dodatkowo poszerzonej o szczegółowe teoretyczne i praktyczne zagadnienia jednej z wybranych specjalności. Na studiach stacjonarnych są to specjalności: ekologia i ochrona wód, ochrona przyrody, biotechnologie ekologiczne, diagnostyka skażeń środowiska i specjalność ekohydrologia (prowadzona w języku angielskim). Na studiach niestacjonarnych są to specjalności: ekologia i ochrona wód, ochrona przyrody lub ekologia człowieka. Wybór specjalności kandydaci deklarują podczas rekrutacji. Dużą część zajęć dydaktycznych stanowią zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia terenowe, co pozwala zweryfikować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce.
Absolwent kierunku
Absolwent studiów ma możliwość ubiegania się o zatrudnienie m.in. w: organach kontrolnych i urzędach ochrony środowiska (Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, administracja rządowa, samorządy), służbach ochrony środowiska (regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe i krajobrazowe), laboratoriach badań środowiska, zakładowych służbach ochrony środowiska, biurach planowania przestrzennego, ośrodkach masowego komunikowania, społecznych organizacjach ekologicznych.
Dalsze kształcenie na studiach magisterskich można kontynuować m.in. na kierunkach: studiach II stopnia na kierunkach: Ochrona Środowiska, Biologia, Biotechnologia lub Genetyka prowadzonych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ lub na wybranych, pokrewnych kierunkach z obszarów nauk przyrodniczych, ścisłych, społecznych i in. Absolwent studiów II stopnia na kierunku Ochrona Środowiska może kontynuować kształcenie w szkołach doktorskich.
Zachęcamy do studiowania na Wydziale, którego potencjał naukowy został oceniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako najwyższy spośród wydziałów biologicznych w Polsce.
Do zobaczenia już wkrótce,
Prof. dr hab. Andrzej Kruk
Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ;
dr hab. Katarzyna Dzitko, prof. UŁ
Prodziekan ds. dydaktyki
oraz
dr Natalia Ratajczyk
Pełnomocnik ds. kierunku Ochrona Środowiska
Załączniki:
- Program studiów 1 stopień (pobierz plik)
- Program studiów 2 stopień (pobierz plik)
- Studiuj na wydziale biologicznym o najwyższym potencjale naukowym (pobierz plik)
- Prezentacja Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska (pobierz plik)
- Prezentacja Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (pobierz plik)
- ECOHYDROLOGY (pobierz plik)