Informacje dot. funkcjonowania infrastruktury informatycznej w czasie pandemii

Szanowni Państwo,

Zdalne prowadzenie zajęć i egzaminów - aktualności

1. Wytyczne dla egzaminatorów do zdalnego przeprowadzania egzaminów lub zaliczeń z jednoczesnym wykorzystaniem aplikacji MS Teams i platformy Moodle
    Zarządzenie nr 113 Rektora UŁ ws. szczególnego trybu przeprowadzania egzaminów lub zaliczeń w UŁ z wykorzystaniem technologii informatycznych ...
  2. Wizja nowoczesnej komunikacji - Microsoft Teams - obszerne, praktyczne dwugodzinne szkolenie jak prowadzić zdalnie zajęcia z wykorzystaniem MS Teams z dnia 03.04.2020
    Odsyłacz (link) w tytule komunikatu umożliwia odtworzenie nagrania przeprowadzonego szkolenia.
  3. Kahoot! (kahoot.com) bardzo popularna internetowa platforma łatwego tworzenia testów, quizów i ich zdalnego przeprowadzania z uwagi na aktualną sytuację udostępniła za darmo wersję Premium (wersja Basic jest nadal bezpłatna). Bliższe informacje o usłudze poniżej.
  4. Poradnik pracy zdalnej
  5. Praca zdalna - jak robić to efektywnie?
  6. Wykładowco uruchomiono kursy na Moodle dla wszystkich przedmiotów w semestrze letnim 2019/2020
    Platforma zdalnego nauczania eCampusUŁ (Moodle)

Z powodu bieżącej dynamicznej sytuacji epidemiologicznej administratorzy LAN i pracownicy Laboratorium Technik Komputerowych i Analitycznych UŁ pracują tylko zdalnieWszelki kontakt jest możliwy tylko przez służbowe adresy mailowe.

Prośby o:

• założenie/uaktualnienie certyfikatu niekwalifikowanego (do użytku w PP),
  • założenie konta pocztowego (jeżeli ktoś takiego potrzebuje)

należy wysłać  na adresy administratorów LAN michal.gruberski <at> biol.uni.lodz.pl oraz pawel.hilt <at> biol.uni.lodz.pl  tylko z adresu służbowego. Jeżeli nie mają Państwo dostępu do swojej skrzynki pocztowej (złe hasło, zablokowane konto itp.), należy wysłać prośbę o zresetowanie hasła przez służbowy e-mail kierownika jednostki.

Wszelkie zgłoszenia o zamieszczenie informacji na wydziałowej stronie www należy wysyłać na adres grazyna.garnysz <at> biol.uni.lodz.pl lub ww. adresy administratorów LAN.

Wszyscy pracownicy Wydziału mogą korzystać z narzędzi audio/wideokonferencyjnych i innych do pracy zdalnej.
Do dyspozycji wszystkich są:

1. Usługa Teams (z grupy Microsoft Office365)
  2. Usługa Cisco Webex Meetings.  Firma Cisco z uwagi na aktualną sytuację udostępniła bezpłatnie tę usługę do liczby 100 uczestników konferencji. Aby mieć do niej dostęp należy poprzez stronę internetową cart.webex.com/sign-up zwrócić się o utworzenie tzw. indywidualnego pokoju. Po jego utworzeniu możliwe jest łatwe zestawianie wideo lub tylko audio konferencji. W tej chwili już potwierdzenie utworzenia pokoju jest prawie natychmiastowe. Pytania związane z Cisco Webex Meetings należy kierować na adres pawel.hilt <at> biol.uni.lodz.pl
  3. Skype - usługa powszechnie znana i wykorzystywana. Z uwagi na jej powszechną znajomość nie udzielamy szczegółowego wsparcia.
  4. Kahoot! nie jest co prawda usługą konferencyjną, lecz bardzo popularną na całym swiecie usługą do łatwego i zdalnego przeprowadzania testów i quizów. Samo przygotowanie testu jest również bardzo łatwe. Wersja podstawowa serwisu jest bezpłatna i wystarczająca do typowego wykorzystania, posiada jednak ograniczenie do 50 studentów równocześnie rozwiązujących test. Student nie musi się logować do serwisu i może wykonywać test z dowolnego urządzenia, w tym smartfona. Po wykonaniu testu przeprowadzający go ma do dyspozycji rozbudowaną analizę jego wyników.
  5. Przypominamy również, że w UŁ funkcjonuje uniwersytecka profesjonalna platforma zdalnego nauczania  eCampusUŁ (Moodle). Wymaga ona w zasadzie wcześniejszego przeszkolenia w zakresie samej metody dydaktycznej oraz metod przygotowania i prowadzenia zajęć zgodnie z określoną przez platformę strukturą. Niemniej jednak z uwagi na wyjątkowość sytuacji można próbować wykorzystać platformę "z marszu". Obecnie została uproszczona procedura zgłaszania kursu. Instrukcja korzystania z tego środka dostępna jest jako kurs “Poradnik wykładowcy Platforma eCampus UŁ”, a kod dostępu został rozesłany do wszystkich nauczycieli akademickich e-mailem na służbowe adresy 13.03.2020 o godz. 15:27. Pomocą techniczną służy Centrum Informatyki UŁ. Formalności przy uruchomieniu kursu zdalnego przez pracownika naszego wydziału zostały opisane w Komunikacie Dziekana Wydziału BiOŚ UŁ z dnia 16.03.2020, rozesłany e-mailowo 16.03.2020 o godz. 10:48.

Z uwagi na bardzo dużą ilość pracy administratorów w obecnej sytuacji, bardzo prosimy najpierw starać się uruchomić usługę samodzienie, a dopiero w przypadku istotnych trudności kierować zapytanie do wskazanych osób.

Pozostałe pytania dot. pracy zdalnej należy kierować do eligiusz.serafin <at> biol.uni.lodz.pl.

Informacje dodatkowe: